Ficova vláda bola príchylná k typom Lukašenka, zhodnotil Zajac

SITA | 23.01.2011 14:56
Štvorica poslancov OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mosta-Híd, je spokojná s tým, že vznikla súčasná koalícia, aj s tým, že sú jej súčasťou.

„Vláda Roberta Fica bola vládou konfrontácie, bola vládou konfrontácie vnútornej medzi občanmi, bola vládou konfrontácie medzinárodnej svojou príchylnosťou, čo ja viem, k takým typom, ako bol Lukašenko alebo podobným,“ vyhlásil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť predseda OKS Peter Zajac.

„Hovorím to pokojne bez nejakej veľkej emocionality,“ doplnil. Ako zdôraznil, OKS si najviac cení zmenu atmosféry po nástupe vlády Ivety Radičovej z konfrontačnej na ústretovú.

Zajac vylúčil, aby pôsobením OKS v koalícii bola súčasná vláda akýmkoľvek spôsobom menšinová, že by jej pričinením padla alebo by sa akýmkoľvek spôsobom podieľala na odvolávaní jednotlivých ministrov alebo vlády.

„Podporujeme vládu Ivety Radičovej,“ vyhlásil. Túžba predsedu Smeru-SD Roberta Fica a opozície, že táto vláda po pol roku skončí, je podľa Zajaca „lichá.“ Pripustil, že OKS hľadá možnosti byť prítomná na koaličných rokovaniach, no nič si nevynucujú. Ako podotkol, považujú to za racionálne byť prítomní tam, kde sa o niečom rozhoduje a nie iba tam, kde je už rozhodnuté. „Možno nejakým spôsobom k tomu dospejeme,“ poznamenal.

Za zmenou názoru OKS na verejnú voľbu generálneho prokurátora, ku ktorej mali pôvodne výhrady, nie je podľa Zajaca žiadny politický obchod. Ako zdôraznil, OKS od začiatku podporovala koaličných kandidátov na generálneho prokurátora. Problém je podľa neho v tom, že pri tajnej voľbe nevzniká vzťah medzi tým, kto volí a tým, kto je volený, pri verejnej áno. „Reálny fakt je ale taký, tajná voľba sa za posledný čas tak zdiskreditovala, že prestala byť tajnou voľbou,“ vyhlásil. Podpora verejnej voľby predstaviteľmi OKS je podľa neho výrazom politickej zodpovednosti. „V tejto situácii, keď si uvedomujeme, že opätovná voľba Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora by celé súdnictvo nejakým spôsobom zablokovala na ďalšie roky, sme sa rozhodli podporiť všetci štyria verejnú voľbu generálneho prokurátora,“ priblížil. Podľa Zajaca nejde o žiadne menenie pravidiel počas hry, ktoré koalícii vyčítajú predstavitelia opozície. „Považujem to za rétorickú streľbu z gumipušiek opozície,“ zareagoval.

Predstavitelia OKS chcú rokovať s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou aj ďalšími koaličnými partnermi o návrhu zverejniť zoznam sudcov, ktorí boli členmi komunistickej strany. „Nemá to byť žiadna honba na čarodejnice a teda ani na bývalých členov komunistickej strany, ale jednoducho ak v nejakej kľúčovej oblasti, ako je súdnictvo, sa nazhromaždí veľké množstvo bývalých členov komunistickej strany, je predpoklad domnievať sa, že celý ten organizmus nemôže dobre fungovať,“ odôvodnil zámer. Zverejnenie zoznamu má podľa neho poukázať, či náhodou práve toto nie je jedným z dôvodom katastrofálneho stavu v tejto oblasti. Zajac nepovažuje za správne, aby sudcovia tvorili nejakú privilegovanú skupinu a nesúhlasí ani s ich vymáhaním si finančných práv. Podľa neho by sa mali opýtať bežných ľudí, čo si o tom myslia.