Zákaz práce dôchodcom štátu prinesie 33 miliónov

Iris Kopcsayová | 08.03.2011 06:56, aktualizované: 
Jozef Mihál Foto:
Rezort Jozefa Mihála dal dôchodcom na výber – predčasná penzia alebo práca.
Sociálna poisťovňa usporí na predčasných dôchodkoch približne 33 miliónov eur za rok. Z 19-tisíc pracujúcich penzistov, ktorí sa do začiatku marca museli rozhodnúť, či budú poberať penziu, alebo zostanú pracovať, sa pre druhú možnosť rozhodlo 11 172 ľudí.

Len 7 828 sa ich rozhodlo, že bude poberať predčasný dôchodok a odhlásilo sa z povinného dôchodkového poistenia. Sociálna poisťovňa tak ušetrí asi 50 miliónov eur na predčasných dôchodkoch. Jej čistý zisk však bude o niečo nižší, pretože zároveň príde o 17 miliónov eur na dôchodkovom poistení.

Či je úspora dostatočná, alebo, naopak, nižšia, než sa pôvodne čakalo, ministerstvo práce nechcelo komentovať. „Považujeme to za predčasné, keďže rok ešte nie je uzavretý a nie je možné posúdiť celkový vplyv opatrenia,“ uviedla hovorkyňa Daniela Šulcová.

"33 miliónov je relatívne veľká úspora, to je miliarda korún,“ hovorí Ján Marušinec, analytik M.E.S.A. 10, ktorý sa predtým k zákazu práce pre predčasných penzistov staval skepticky. Podobný názor má aj Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV. "Tá úspora je podľa môjho názoru výrazná,“ zhodnotil očakávaný čistý zisk Sociálnej poisťovne.

„Deficit verejných financií vo výške 5 miliárd eur za rok 2010 či schodok poisťovne vo výške 800 miliónov eur je dostatočným dôvodom pre akékoľvek šetrenie,“ myslí si Radovan Ďurana z Inštitútu pre ekonomické a sociálne analýzy INESS. Dodal však, že rozpočet treba vyrovnať mnohými menšími úsporami.

Krátko pred koncom februára poisťovňa hromadne zastavila vyplácanie predčasných starobných dôchodkov 9 544 ľuďom a 1 628 predčasných starobných dôchodcov, ktorí majú výplatné termíny v marci, dali na klasické poloautomatizované spracovanie. Ak sa z poistenia odhlásili, predčasný dôchodok im vyplatia. „Celý proces je dynamický. Tak ako budú prichádzať odhlášky dôchodkového poistenia, tak budeme obnovovať výplatu predčasných starobných dôchodkov, predčasní dôchodcovia nebudú musieť čakať na svoj v poradí ďalší výplatný termín,“ uviedla hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Penzie pre pracujúcich boli luxus

Zákaz práce pre poberateľov predčasných dôchodkov podľa ekonomického analytika Vladimíra Baláža z Prognostického ústavu SAV môže uvoľniť pracovné miesta pre mladých nezamestnaných.

Tá úspora je podľa môjho názoru výrazná. 33 miliónov eur ročne je skutočne dosť. Ale treba vidieť aj iné aspekty. Zoberte si, že predčasní pracujúci dôchodcovia istým spôsobom zaberajú miesta iným ľuďom.

Ak si pozriete posledné štatistické údaje o vývoji zamestnanosti a nezamestnanosti za minulý rok, máme rekordnú nezamestnanosť a najviac narástla práve v kategórii mladých ľudí. Nehovorím, že každý dôchodca zaberá miesto mladému, lebo sú pozície, kde mladý človek za taký plat robiť nepôjde. Ale sú sektory, kde sa prejaví aj tento aspekt. Tí ľudia sa potom odhlásia z evidencie nezamestnaných, čo je niečo ako dodatočná úspora pre štát, ktorá nie je započítaná v predčasných dôchodkoch.

Svedčí to o tom, že u nás je úroveň dôchodkov všeobecne nízka a mnoho z tých ľudí si povedalo, že radšej oželie dôchodok a bude pokračovať v práci za plat, ktorý je povedzme o 200 – 300 eur vyšší. Je to normálne a treba to akceptovať. Ešte by som videl jedno nutné legislatívne opatrenie, a to, že všetci dôchodcovia by mali mať zmluvy len na dobu určitú. Lebo keď pracujete v nejakej organizácii a máte zmluvu na dobru neurčitú, môžete tam de facto aj zomrieť. Môžete mať aj 90 rokov a nemôžu vás prepustiť. Sú rôzni dôchodcovia, niektorí majú 80 a sú stále svieži a plní elánu. No sú aj takí, čo majú 60 a nevedia zapnúť počítač, ale nemôžete ich jednoducho prepustiť, lebo to zákon nedovoľuje.

Určite, bol to veľký luxus a táto ekonomika si to už ďalej nemôže dovoliť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ