Most zrejme neprípustne ovplyvňuje sčítanie ľudu, tvrdí Rafaj

TASR | 12.03.2011 11:03
Rafael Rafaj Foto:
Podpredseda SNS Rafael Rafaj
Opozičná SNS nevylučuje, že vládna strana Most-Híd neprípustne ovplyvňuje blížiace sa sčítanie obyvateľstva.

Vyhlásil to podpredseda SNS Rafael Rafaj na margo novej kategórie v dotazníku, ktorá sa pýta na najčastejšie používaný jazyk na verejnosti a v domácnosti.

Podľa Rafaja je to nad rámec odporúčania Európskeho parlamentu k sčítaniu obyvateľov. „Je to zvláštna zhoda náhod, ale na Slovensku sa už tretie sčítanie koná vtedy, keď je pri moci niektorá etnická strana zastupujúca etnických Maďarov na Slovensku,“ naznačil Rafaj.

Poslancovi prekáža aj ohlásená aktivita strany Most-Híd a SMK, „ktoré budú robiť kampaň v duchu, že je dobré prihlásiť sa za Maďara“. Týmto krokom podľa Rafaja dokazujú, že etnicita na Slovensku je politickým artiklom konkrétnych politických strán, a že môže byť využívaná aj zneužívaná politickými subjektmi.

„Toto sčítanie ľudu pripomína metodikou sčítanie, ktoré sa uskutočnilo v Uhorsku v roku 1910, kde práve administratívnymi presunmi a machináciami došlo k zázračnému skoku počtu Maďarov o 20 percent,“ povedal Rafaj. V tejto súvislosti tiež nerozumie, ako pomôžu byť inojazyčné sčítacie hárky napríklad v rómčine, keď „cigánskemu analfabetovi je úplne jedno, či vypĺňa hárok v slovenčine alebo rómčine, keď nevie čítať“.

SNS sa obáva aj niektorých vykonávacích predpisov. „Podľa nich obce prevezmú a skontrolujú vyplnené tlačivá a ďalší súvisiaci materiál. Máme vážnu obavu, že v obciach, kde je monoetnické politické zastúpenie, teda maďarský starosta alebo zastupiteľstvo, by mohlo dôjsť k účelovým manipuláciám,“ varoval Rafaj.

Je preto presvedčený, že slovenská vláda by sa mala prestať hrať ako na benátskom karnevale a nasadzovať si falošné masky o falošnom priateľstve s tými, „ktorí voči nám vedú viacero druhov atakov“. Myslí si, že SR by mala cez Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí pôsobiť na Slovákov v Maďarsku, „ktorí sú totálne zdecimovaní“, aby sa nebáli prihlásiť k slovenskej národnosti.

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos jednoznačne odmietol, že by strana Bélu Bugára stála za akýmikoľvek otázkami, ktoré sú v sčítacích formulároch. „Je to fantazmagória pána Rafaja, ktorý keď počuje niečo maďarské, natiahne sa mu červené súkno pred oči,“ odkázal.

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa vykoná po desiatich rokoch na celom území SR, pričom v tomto roku bude vo všetkých členských štátoch EÚ. Rozhodujúcim okamihom je polnoc z 20. na 21. mája. Komisári začnú navštevovať domácnosti od 13. mája, ukončiť sčítanie musia do 6. júna. Na celý proces je od jeho prípravy v roku 2008 až po konečné vyhodnotenie v roku 2014 vyčlenených 30 miliónov eur. Z nich zhruba 5,4 milióna eur je určených na prácu sčítacích komisárov.