Sudcu potrestali, lebo zatajil imunitu

Ľuboš Kostelanský | 15.03.2011 13:21
Žitňanská Foto:
Disciplinárne stíhanie popradského sudcu iniciovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Za zavinenie dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu sa popradský sudca Peter Koman dal potrestať políciou, aj keď ho ako ústavného činiteľa chránila imunita. Práve za to, že sa napriek imunite dal potrestať, ho odsúdil disciplinárny súd na trojmesačnú zrážku z platu vo výške 15 percent. Paradoxne za to, že šoféroval opitý, potrestaný nebude.

Koman havaroval v novembri 2008 so Škodou Octavia požičanou od otca na ceste z Popradu do Kežmarku. Na mieste nehody mu policajná hliadka v dychu zistila 1,75 promile alkoholu. Pri nehode nikto nebol zranený a nevznikla žiadna škoda.

V následnom priestupkovom konaní sa Koman dal potrestať pokutou 12-tisíc korún a ročným zákazom vedenia motorového vozidla. Sudca uviedol, že si bol vedomý toho, že jeho priestupok nemal riešiť dopravný inšpektorát, ale disciplinárny súd. Chybila podľa neho polícia, ktorá vedela, že trestá sudcu.

„Do každého podania dopísali môj titul JUDr., aj keď ho nemám uvedený v žiadnom doklade,“ dôvodil pred súdom. Prešovská polícia sa k prípadu nevyjadrila. Podľa policajného hovorcu Daniela Džobanika nemajú Komanov súhlas na poskytnutie informácií o jeho osobe.

Rozhodnutie dopravného inšpektorátu o pokute a treste však napadlo ministerstvo spravodlivosti a následne bolo vlani v októbri zrušené. Teoreticky by tak mal Koman získať späť aj zaplatených 12-tisíc korún. V pondelok uviedol, že polícia mu zatiaľ peniaze nevrátila.

Disciplinárne stíhanie sudcu iniciovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. V čase havárie bol Peter Koman sudcom iba jeden a pol mesiaca. Ďalšou priťažujúcou okolnosťou je podľa ministerstva spravodlivosti fakt, že za jazdu pod vplyvom alkoholu nemôže byť dnes disciplinárne potrestaný, pretože jeho skutok je už premlčaný.

„Doktor Koman si pod vplyvom alkoholu sadol za volant. To je to najpodstatnejšie, čo treba odsúdiť, keďže priestupkový trest preňho padol,“ zdôvodnil rozsudok predseda disciplinárneho senátu Martin Vladik.

Disciplinárnemu stíhaniu pre alkohol za volantom čelí i sudca Okresného súdu vo Veľkom Krtíši Milan Varga. Sudcovi namerali v dychu viac ako 1,5 promile alkoholu vlani v susednej Českej republike. Predseda veľkokrtíšskeho súdu požaduje, aby bol sudca odvolaný z funkcie. Vargu u našich západných susedov trestne stíhajú, jazda pod vplyvom alkoholu je tam na rozdiel od nás trestným činom.