Galkov zámer odísť z Cypru narazil na odpor

Peter Kováč | 16.03.2011 14:41, aktualizované: 
Dzurinda, Galko Foto:
Vyjadrenie ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) o stiahnutí vojakov z Cypru označil šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) za nevhodné.
Zámer ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) stiahnuť slovenských vojakov z misie na Cypre vyvolal spor vo vláde a nespokojnosť na medzinárodnej scéne. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) dokonca Galkovi odkázal, že Slovensku uškodil, jeho výroky totiž musel vysvetľovať cyperskému veľvyslancovi.

„Nestavajme veci z nôh na hlavu a nezačínajme tým, že budeme trúbiť do sveta, že ideme sťahovať vojakov, lebo nás kdesi inde topánka tlačí, toto je veľmi nezodpovedné, veľmi amatérske, poškodzuje to Slovensku,“ vyhlásil Dzurinda s tým, že sa ešte len pripravuje hodnotenie vojenskej stratégie na Cypre. Galkove výroky označil za nevhodné. „Naša úloha na Cypre je plniť významnú misiu. Hádam netreba pripomínať, že Cyprus je členským štátom Európskej únie, ktorá sa spolieha na to, že tam bude pokoj,“ povedal šéf diplomacie. Galkov stranícky šéf Richard Sulík tento týždeň vyhlásil, že je potrebné, aby sa situácia na rozdelenom Cypre začala riešiť.

Galko zámer stiahnuť vojakov odôvodňoval tým, že misia nerozvíja spôsobilosti armády a že OSN refunduje len menšiu časť nákladov. O zotrvaní vojakov na ostrove by sa však podľa neho dalo hovoriť v prípade, že by sa našli peniaze na misiu mimo rozpočtu ministerstva. Navyše Slovensku sa tam nepodarilo získať veliteľský post, hoci ho pôvodne malo sľúbený.
Výčitky šéfa diplomacie označil Galko za „také emotívnejšie a ješitnejšie v určitom smere“. Odkázal, že svoj názor zmeniť nehodlá. „Nie som si celkom istý, či je práve pán Mikuláš Dzurinda tým človekom, ktorý by mal v tomto prípade posudzovať niečiu amatérskosť a nejaké poškodzovanie Slovenska v zahraničí,“ povedal.

Galka však za zámer zrušiť misiu na Cypre kritizujú aj koaliční poslanci, najmä preto, že svoj zámer im vopred nepredstavil. Stiahnutie vojakov musí najprv schváliť vláda a potom parlament. „Nie je to šťastný nápad. Navyše takto sa veci neoznamujú,“ komentoval Martin Fronc (KDH).

Aj Galkov predchodca Jaroslav Baška (Smer) označil jeho zámer za nešťastný. „Neviem, akí vrabcovia toto pánovi Galkovi poradili,“ reagoval.

V misii OSN na Cypre má dnes Slovensko asi dvesto vojakov. Náklady sa zvyšujú a podľa Galka pomoc Slovenska už dosiahla svoj strop. „Strategické hodnotenie obrany nám ukázalo, že pôsobenie našich vojakov na Cypre má do budúcnosti minimálny význam pre rozvoj ozbrojených síl a pri súčasnej finančnej situácii si to ako rezort nemôžeme dovoliť,“ tvrdí.

Vlani náklady na operáciu presiahli 8,6 milióna eur, pričom OSN ich refundovala sumou 3,4 milióna eur. Uhrádzaná suma sa podľa štátneho tajomníka rezortu obrany Róberta Ondrejcsáka každým rokom znižuje. „To nie je iba dvesto vojakov, ktorí sú na Cypre, ale ďalších štyristo, ktorí sa pripravujú na rotácie,“ vysvetlil zámer rezortu.

Okrem toho je tu aj neúspech Slovenska pri personálnych výmenách v misii. OSN totiž odmietla vymenovať za šéfa celej misie slovenského generála Pavla Macka, a to aj napriek tomu, že koncom minulého roka vyhral konkurz na tento post. Dôvodom na jeho odmietnutie mal byť protest Turecka, ktoré časť ostrova spravuje. Súvis pripúšťa aj samotný Galko. „Po neúspechu vysokokvalitného kandidáta na post veliteľa misie, aj pre negatívny postoj Turecka, je naša ochota exponovať ďalšieho kvalitného kandidáta prirodzene nízka,“ povedal.

Bezpečnostný analytik Ivo Samson zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku hovorí, že Galkov zámer je prekvapujúci. „V misii OSN totiž Slovensko nemusí platiť toľko ako v prípade misií pod záštitou NATO. Podobné operácie sú navyše veľmi dôležité, pretože vojaci sa na nich niečo naučia, vďaka čomu sa stávajú kvalitatívnym náprotivkom svojich západných kolegov,“ hovorí. Navyše Slovensko už dnes nespĺňa svoj záväzok, že v misiách bude mať desať percent svojich nasaditeľných zložiek.

Slovensko v súčasnosti pôsobí v troch veľkých misiách, v ktorých má asi šesťsto vojakov. Misia na Cypre je po Afganistane druhou najväčšou.