Smer vydiera, tvrdí Žitňanská, podľa Fica zasa vládna koalícia normalizuje

TASR | 23.03.2011 16:22
Lucia Žitňanská
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská Autor:
Strana Smer svojim vyhlásením, že nebude rešpektovať nového generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe vydiera a vyhráža sa. Povedala to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) s tým, že zo strany Smeru ide o neuznanie demokratických inštitútov.

„Pre mňa je to poburujúce. Verejná voľba je štandardnou súčasťou demokratických inštitúcií a v zastupiteľskej demokracii je nástrojom na to, aby volič mohol kontrolovať poslancov ako vykonávajú svoj mandát,“ uviedla.

Žitňanská zároveň popiera zásahy výkonnej moci do fungovania prokuratúry, ktoré podľa opozície spôsobuje návrh novely zákona o prokuratúre. Ten sa v stredu dostal do druhého čítania.

„Všetky, či už výberové konania alebo záväzné stanoviská sú nastavené tak, aby kroky ministerstva museli byť dohodnuté so samotnou prokuratúrou. Hlasovanie v komisiách je zase nastavené tak, aby členovia prokuratúry nemohli byť prehlasovaní,“ zdôraznila.

Nemôže byť viac štátom v štáte

Ministerka je presvedčená, že ani prokuratúra nemôže byť štátom v štáte, uzatvoreným systémom, kde prokurátori rozhodujú sami o sebe prakticky bez kontroly. „Takýto uzavretý systém má vždy tendenciu sa zvrhnúť a tomuto chceme zabrániť. Je čas, aby aj prokuratúra trošku ukázala, čo sa za tými ťažkými dverami Generálnej prokuratúry vlastne deje,“ podotkla.

Šéfka rezortu justície podľa svojich slov nemá obavy z protiústavnosti novely, na ktorú poukázal aj dočasný šéf GP Ladislav Tichý. „Vždy, keď predkladám návrhy zákonov, musím byť presvedčená, že mám dostatok argumentov na to, aby som ho mohla ísť obhajovať pred Ústavný súd,“ uistila.

Vyjadrenia Tichého preto chápe v rovine, že on sám je súčasťou existujúceho systému prokuratúry. „Žiaden takýto uzavretý systém sa dobrovoľne neotvára verejnej kontrole. Ja to považujem za prirodzené ľudské správanie prokuratúry,“ dodala.

Líder Smeru Robert Fico v utorok (22.3.) počas rozpravy k návrhu novely zákona o prokuratúre vyhlásil, že ak bude jeho strana súčasťou novej vládnej koalície po parlamentných voľbách, nebude rešpektovať generálneho prokuratúra zvoleného vo verejnej voľbe.

„Návrat k právnemu stavu a nezávislosti prokuratúry musí byť jedno z prvých rozhodnutí po nasledujúcich voľbách a bude samozrejme spojený s demokratickou tajnou voľbou generálneho prokurátora,“ avizoval Fico, ktorého prejav viackrát prerušili potleskom jeho spolustraníci.

Fico hovorí o normalizácii

Podľa expremiéra je všetkým jasné, že Žitňanská nerobí nič iné, len plní politické zadanie – dostať prokuratúru a súdy pod plnú politickú kontrolu súčasnej koalície. „Nie je za tým nič iné. Je to obyčajná normalizácia. Keď to vyzerá ako normalizácia, chodí to ako normalizácia, kváka to ako normalizácia, je to normalizácia,“ upozornil.

Ak rozsiahla novela zákona o prokuratúre prejde v navrhovanej podobe, generálny prokurátor bude môcť byť zvolený do funkcie len na jedno sedemročné obdobie a nie na dve, ako tomu bolo doteraz. Návrh tiež zavádza funkčné obdobia vedúcich prokurátorov, ktorými sú okresní a krajskí prokurátori a ich námestníci. Funkčné obdobie má trvať päť rokov, pričom sa zavádza možnosť kandidovať najviac v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach. Prokurátori tiež budú musieť podľa vzoru sudcov zverejňovať majetkové priznanie.

Fico hrozí, že skráti funkčné obdobie

Ak sa strana Smer dostane po nasledujúcich parlamentných voľbách do vlády, skráti funkčné obdobie generálneho prokurátora a nového bude voliť tajnou voľbou. Na tlačovej konferencii dal takýto sľub predseda Smeru Robert Fico.

„Každý, kto sa chce nechať zvoliť za generálneho prokurátora verejne, musí rátať s tým, že bude vo funkcii len dva a pol až tri roky,“ upozornil Fico. Podľa súčasného zákona je funkčné obdobie šéfa Generálnej prokuratúry sedem rokov. Líder opozície si nemyslí, že skrátenie funkčného obdobia je v rozpore s demokratickými princípmi. „V rozpore je, ak menia tajnú voľbu na verejnú len preto, že sa nevedia dohodnúť,“ upozornil.

Expremiér zároveň avizoval v prípade účasti Smeru vo vláde aj okamžité zrušenie ustanovení zákona o prokuratúre, ktorého novelizácia z dielne ministerky spravodlivosti na pôde NR SR prešiel do druhého čítania.

Doterajšieho koaličného kandidáta na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša sa Fico pýtal, prečo chce byť treťotriednym úradníkom na úrovni riaditeľa sekcie ministerstva spravodlivosti. „Prečo to robí?“ povedal.

Novinári majú podľa neho dvojaký meter

Zároveň uviedol, že má informácie o existencii zoznamu okresných a krajských prokurátorov podľa straníckych liniek. „Pýtajte sa, koľko ktorá strana dostala pozícií prokurátorov a námestníkov,“ apeloval na novinárov s tým, že sa tu nemôže vytvoriť systém prokuratúry, polície a súdov pripravený na kriminalizáciu a škandalizáciu slovenskej opozície.

„Čo by ste robili, keby moja vláda zmenila tajnú voľbu na verejnú? Skákali by ste tu štyri metre do výšky. Správajte sa tak, ako by ste sa správali k nám. Keď dali Mečiarovi dynamit pod dvere, všetci boli ticho, keby ho dali Dzurindovi, je tu revolúcia. To je ten nerovnaký prístup,“ poznamenal k novinárov.

Na otázku, či podľa neho prokuratúra nepotrebuje nejaké zmeny, odvetil, že je to mimoriadne funkčný systém. „Bola tam stabilita, bol tam pokoj, došli títo a nie je tam nič. Len chaos a obrovské množstvo nervozity. Mám na prokuratúre kopu známych a spolužiakov a tí tvrdia, že v takomto stave prokuratúra ešte nikdy nebola,“ zdôraznil s dôvetkom, že on sám vnímal prokuratúru dobre a fungovali tam veci. „Ja by som naopak ešte posilnil postavenie prokuratúry v občiansko-právnych konaniach,“ dodal.

Tieňový minister spravodlivosti strany Smer Róbert Madej informoval, že na budúci týždeň bude zákon o sudcoch, ktorý zrušil justičných čakateľov, doručený na Ústavný súd a to isté sa stane aj v prípade, ak bude schválená novela zákona o prokuratúre.