Som milionár, netajil sa Trnka

SITA, TASR | 14.06.2011 16:48, aktualizované: 
Dobroslav Trnka Foto:
Dobroslav Trnka
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa nebráni označeniu za milionára. "Môžem zodpovedne povedať, že áno, som milionár. Môj majetok je odhadovaný na nejaké milióny," povedal, keď ho ako kandidáta na generálneho prokurátora vypočúval ústavnoprávny výbor parlamentu.

Podotkol, že na prokuratúre pracuje od roku 1988 a jeho manželka je advokátka, ktorá predtým pracovala v niekoľkých štátnych inštitúciách.

Vydavateľovi týždenníka .týždeň, ktorý zverejnil informácie, že Trnka kúpil svoj dom v Hamuliakove za polovicu trhovej ceny, chce Trnka odpovedať žalobou. „Odpoviem týždenníku .týždeň jednou peknou, slušnou občiansko-právnou žalobou, lebo som tam obvinený z nečestných a nelegálnych príjmov,“ povedal. Trnka vysvetlil, že byt kúpil na synovu hypotéku, pretože mu sám založil stavebné sporenie a v čase, keď dom kupoval, banka ponúkala zvýhodnenú hypotéku pre mladých.

Poslancom povedal, že súpis majetku a príjmov pravidelne predkladá v majetkovom priznaní a v rámci žaloby doručí aj podrobný súpis svojho majetku. „Dostanete kompletné výpisy z mojich bankových účtov, dostanete kompletné výpisy zo všetkých položiek na zariadenia domu, na autá, na prevádzku domu, na celý môj životný štandard. Ja som manželke vždy vyčítal, že je až moc veľký pedant, teraz jej k tomu gratulujem,“ vyhlásil.

Po hrádzi jazdil z bezpečnostných dôvodov

Trnka jazdil po hrádzi medzi Gabčíkovom a Bratislavou z bezpečnostných dôvodov. Poslancom ústavnoprávneho výboru vysvetlil, že povolenie na jazdu medzi Bratislavou a bydliskom dostal on a prokurátor Peter Šufliarsky na podnet polície, pretože na auto Trnkovho syna a manželky Šufliarskeho v marci 2010 niekto vystrelil. „Predpokladali sme, že to má spojitosť s kauzou Hrbáček,“ poznamenal.

Keďže prokurátori nemajú nárok na ochranku, polícia na čele s Jánom Packom zriadila kontrolné body v ich bydliskách a zároveň rozhodla, že nie je vhodné, aby vždy jazdili do práce po tej istej trase. Preto boli vydané povolenia na jazdu po hrádzi na dve služobné autá. „Toto som použil služobnými vozidlami asi päťkrát,“ poznamenal.

Polícia po voľbách z jemu neznámych dôvodov kontrolné body zrušila. V apríli tohto roka dostal viacero mailov a výhražných listov. Keďže služobné auto už nepoužíva, požiadal o povolenie na svoje vlastné auto. „Možnosť cesty na korune hrádze som využil od 9. mája doteraz štyrikrát okolo pol šiestej ráno, presne v tom čase, keď sú tam húfy korčuliarov a cyklistov,“ podotkol. Ako dodal, povolenku používal do zmarenia identity, čo sa „podarilo“ denníku Sme, ktorý o Trnkovej jazde po hrádzi informoval. „Tá povolenka je dnes bezpredmetná a ja ju môžem zahodiť,“ zakončil.

Nezhody so Spišiakom nemal

Trnka nemal žiadny konflikt ani názorovú nezhodu s policajným prezidentom Jaroslavom Spišiakom a vyslovuje poľutovanie nad tým, že sa Spišiak nechal zatiahnuť redaktormi týždenníka Týždeň do politického zápasu o prokuratúru.

Zároveň Trnka vyslovuje počudovanie nad tým, že policajt v postavení policajného prezidenta takýmto spôsobom kritizuje orgán, ktorý vykonáva dozor nad prácou jeho podriadených. Uvádza sa v stanovisku Trnku, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Spišiak v rozhovore pre Týždeň povedal, že v roku 2005 ho chcelo podsvetie skompromitovať tak, že mal prijať úplatok 300 000 korún. Mal ho na to upozorniť Imrich Puha, súčasný krajský policajný riaditeľ v Trnave. Spišiak v rozhovore povedal, že podal trestné oznámenie pre pokus o krivé obvinenie jeho osoby. Vyšetrovateľ chcel podľa neho obviniť ľudí z podsvetia, ktorí si vymysleli, že zobral úplatok. Nemohol to však urobiť, pretože vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka odňal dozorujúcej prokurátorke spis a zakázal jej konať.