Fico vyzval premiérku, aby odvolala Mikloša

SITA | 23.08.2011 18:22
Robert Fico Foto:
Šéf Smeru Robert Fico
Predsedníčka vlády Iveta Radičová má jedinú možnosť, ako obnoviť rešpekt voči svojej osobe a voči úradu premiéra, a to odvolať ministra financií Ivana Mikloša. Na tlačovej besede to vyhlásil predseda strany Smer Robert Fico. Podľa neho strana Smer doteraz čakala, kým Radičová príde s hodnotením tohto učebnicového príkladu straníckeho klientelizmu.

„Zdá sa, že premiérka sa snaží celé svoje stanovisko zamiesť pod koberec mlčaním a myslí si, že tým, že nebude odpovedať na otázky, celý prípad vyhnije a po istom období sa na to nikto nebude pýtať, lebo to nikoho nebude zaujímať,“ povedal Fico. Tým však podľa Fica predsedníčka vlády preberá plnú zodpovednosť za túto kauzu.

Daňové riaditeľstvo rozhodlo o uzatvorení zmluvy o prenájme budovy pre daňové orgány v meste Košice so spoločnosťou Nitra Invest, s.r.o. Tú vlastní predseda okresnej organizácie SDKÚ Ondrej Ščurka. Daňové riaditeľstvo tak rozhodlo napriek tomu, že neziskové organizácie upozorňovali na niektoré problematické body.

Aliancia Fair-play dokonca odporučila Daňovému riaditeľstvu zmluvu s Nitra Invest nepodpísať a aktuálnu súťaž zrušiť. Súťaž bola totiž podľa aliancie vypísaná s kritériami, ktoré mohla splniť len Ščurkova firma. Išlo pritom o opakovanú súťaž, keď prvú riaditeľstvo zrušilo.

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) vyzvala vtedajšieho generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka, aby prijal politickú zodpovednosť. To odmietol minister financií Ivan Mikloš, ktorý ho do funkcie nominoval. Mikulčík sa nakoniec svojej funkcie vzdal po tom, ako premiérka Iveta Radičová v druhej polovici apríla svojmu straníckemu šéfovi Mikulášovi Dzurindovi povedala, že zvažuje svoje zotrvanie na poste predsedníčky vlády.