Smer a KDH sú skôr za predčasné voľby ako za rekonštrukciu vlády

TASR | 17.09.2011 11:27, aktualizované: 
Fico, Hrušovský Foto:
Predseda Smeru Robert Fico a predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský
Opozičný Smer sa v prípade spojenia hlasovaní o eurovale a dôvere vláde SR nezúčastní na hlasovaní. Ak by potom padla vláda, sociálni demokrati nemajú záujem o účasť v zrekonštruovanej vláde. Budú presadzovať predčasné parlamentné voľby.

„Smer nemá záujem o žiadnu vládu bez volieb. Chceme, aby moc bola založená na konkrétnych výsledkoch parlamentných volieb,“ v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal predseda Smeru Robert Fico.

Situáciu okolo eurovalu si vraj uvedomujú pos­lanci SaS

Predčasné voľby uprednostňuje pred rekonštrukciou vlády aj predseda klubu KDH Pavol Hrušovský. „Ak by táto vláda prestala mať dôveru, žiadnu inú vládu bez parlamentných volieb nebude možné zložiť,“ vyhlásil. Zdôraznil, že KDH nerozmýšľa nad žiadnou inou alternatívou ako je pokračovanie v súčasnej vláde Ivety Radičovej (SDKÚ). Apeluje na všetky vládne strany, aby si uvedomili svoju zodpovednosť za Slovensko a euroval. V koalícii, ktorá sa nevie zhodnúť na takých zásadných veciach, by bolo podľa jeho slov veľmi zložité zotrvávať.

Fungovanie a budúcnosť vládnej koalície ohrozuje otázka eurovalu, keďže SaS má k nemu dlhodobo odmietavý postoj. Hrušovský je presvedčený, že koalícia ešte nevyčerpala všetky možnosti na to, aby túto „vnútrokoaličnú krízu“ vyriešili. Podľa šéfa klubu KDH by si liberáli mali uvedomiť svoje kategorické vyjadrenia, keďže euroval je veľmi dôležitý aj pre budúcnosť Slovenska.

Hrušovský považuje euroval za takú vážnu tému, že ak by bol premiérom, navrhol by spojenie hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády SR. KDH však na premiérku Ivetu Radičovu (SDKÚ) tlačiť nebude. Kresťanský demokrat poznamenal, že vážnosť situácie si už uvedomujú aj niektorí poslanci SaS. „Sú náznaky z radov poslancov, že menia svoje názory, uvedomujú si riziká a rozhodnú sa zodpovedne,“ uviedol. Podľa Hrušovského by Slovensko nemalo byť tou krajinou, ktorá euroval nepodporí. „Lebo tie následky sú horšie ako riziká, ktoré prináša,“ vysvetlil.

Fico považuje otázku eurovalu za životne dôležitú pre Slovensko. Napriek tomu ho jeho Smer nepodporí skôr, ako vládna koalícia zaručí svojich 79 poslancov. Premiérku Radičovú opätovne kritizoval za jej údajnú neschopnosť vládnuť a zaručiť koaličnú väčšinu. V prípade eurovalu má podľa jeho slov dokonca Smer viac hlasov ako koalícia. Fico je presvedčený, že ak vládny štvorlístok nevie vládnuť, „mal by ísť od toho“.

Koalíciu nazval naivnou, ak si myslí, že Smer jej pomôže schváliť euroval bez toho, aby ona bola v tejto otázke jednotná. „Ja nebudem riešiť vnútrokoaličné spory,“ vyhlásil Fico. Zároveň sa vyslovil za rokovanie za okrúhlym stolom u prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Hrušovský si tiež myslí, že by koalícia mala o eurovale rokovať aj s opozíciou. Poznamenal, že diskusie prebiehajú.

Hrušovský: Premiérka je čistá ako krištáľová guľa

Predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ) je čistá ako krištáľová guľa, pokiaľ ide o korupciu a klientelizmus. „Premiérke môžeme vyčítať všeličo, ale odmietam a vylučujem spájať ju s korupciou a klientelizmom. Ona s nimi bojuje,“ vyhlásil Hrušovský s tým, že Radičová nemohla vedieť napríklad o korupcii v prípade výstavby biatlonového štadióna v Osrblí.

Fico má iný názor. Neverí, že premiérka nevedela o korupcii v tomto prípade. Rovnako je presvedčený, že predsedníčka vlády svojím konaním kryje stranícky klientelizmus v prípade prenájmu budovy pre daňové úrady v Košiciach od okresného predsedu SDKÚ (Ondreja Ščurku, pozn. TASR).

Šéf sociálnych demokratov považuje Radičovú navyše za slabú premiérku a zdôrazňuje potrebu Slovenska mať silného šéfa exekutívy. „Ak má Slovensko čeliť kríze, musí mať silného premiéra,“ vyhlásil. Radičová podľa neho nie je schopná zvládnuť povinnosti, ktoré má v súvislosti s funkciou premiéra, nie je schopná dávať politické strany dohromady a nesie ako predsedníčka vlády zodpovednosť za negatívne sociálno-ekonomické výsledky.

Preto sa Smer spolu s SNS pokúsili v utorok (13.9.) vysloviť premiérke Radičovej nedôveru. Koalícia ju podržala. Rokovanie parlamentu trvalo približne do pol siedmej rána. Podľa Fica si koalícia odhlasovala nočné rokovanie s nádejou, že tým odradí sociálnych demokratov. Hrušovskému sa schôdza napriek jej dĺžke páčila. „Lebo to nebolo o premiérke. Bolo to o charaktere a štýle vládnutia minulej vlády,“ zdôvodnil.

Predseda Smeru v relácii kritizoval nielen premiérku, ale aj celú vládnu koalíciu, ktorú nazýva zlepencom. Koalícii vyčíta neschopnosť nielen prijímať zákony, ale aj ich odmietať. Fico nemieni prestať volať ju zlepencom, hoci ho na to Hrušovský vyzval.

Kresťanský demokrat tvrdí, že súčasná vláda nie je zlepenec, len je komplikovaná. Napriek tomu je ale podľa neho podstatne lepšia ako minulá Ficova vláda, ktorej členmi boli SNS Jána Slotu a HZDS Vladimíra Mečiara.