Rómovia pochodovali pred NR SR, chcú prácu i rýchlorastúce dreviny

pn | 21.09.2011 12:36, aktualizované: 
Rómovia, Hlina, Bratislava Foto:
Asi 150 Rómov prišlo do Bratislavy na pochod pred parlament.
Napriek očakávaným tristo prišlo nakoniec maximálne 150 Rómov. Zhromaždili sa na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom, kde predniesli svoje požiadavky a odtiaľ prešli k Národnej rade, aby urobili to isté. Akciu zorganizoval občiansky aktivista Alojz Hlina. "V tejto krajine je veľa odborníkov na futbal, na hokej, aj na rómsku problematiku - ale pravda to nie je," povedal.

Hlina pre demonštrujúcich vybavil tri špeciálne vozne z Popradu. K Rómom z východu Slovenska sa pripojila aj menšia skupina z Plaveckého Štvrtka. Tá mala pre pokazenú lokomotívu 40-minútové meškanie. Akcia, ktorá sa mala začať na poludnie, sa tak oneskorila. Policajti totiž požiadali usporiadateľov protestu, aby sa obe skupiny na bratislavskej Hlavnej stanici spojili a pred Prezidentský palác išli spolu.

Na Hodžovom námestí predniesol požiadavky za všetkých Rómov 25-ročný Marcel Koky. V podstate zopakoval návrhy, ktoré zverejnil na svojom blogu Alojz Hlina. Okrem iného žiadal napríklad, aby sa na Slovensku dôsledne vyšetrovala korupcia, obzvlášť tá, keď sa kradli peniaze určené pre sociálne slabších, ale aj to, aby Rómovia mohli pestovať rýchlorastúce dreviny na nevyužívaných štátnych pozemkoch.

Na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom sa zišli desiatky policajtov a dve hliadky na koňoch. Štefánikovu ulicu, ktorá vedie od Hlavnej stanice k Hodžovmu námestiu, tiež lemovali policajti.

Asi 150 Rómov sa následne presunulo pre parlament, kde Hlina aj Koky zopakovali slová z pred prezidentského paláca. Na protestujúcich Rómov sa prišli pozrieť iba dvaja poslanci, Juraj Droba (SaS) a Jozef Viskupič (Obyčajní ľudia), obaja na bicykloch,keďže pár minút pred tým prezentovali svoj návrh novely zákona o lesoch.

„Chcem konečne prácu, naposledy som bol zamestnaný v roku 1992, odvtedy ma nikto do práce nevzal. A štát nám nič nedá, iba berie a berie,“ povedal Ladislav z Veľkej Lomnice. Na otázku, čo by chcel robiť, odpovedal, že čokoľvek.

Aj Patrícia z Plaveckého Štvrtka má rovnaký problém. „Nikto ma do práce nechce a životné náklady stále stúpajú. Ťažko sa nám žije,“ dodala.

Rómov vraj „určité osoby“ odrádzali od účasti na pochode

Akciu pod názvom „Ak nie Vy k nám, tak my ku Vám“ označil Hlina za potrebnú, pretože upozorňuje na otázku rómskeho problému, ktorý je tikajúcou bombou a keď sa nezačne urýchlene riešiť, dotkne sa celej spoločnosti. „Rómsky splnomocnenec ma obviňuje z toho, že sa chcem zviditeľniť. No a čo, keby aj? Do Bratislavy príde tristo Rómov a on namiesto toho, aby sa o nich postaral, si zvolá tlačovú besedu. Kto sa teda zviditeľňuje?“ opýtal sa Hlina.

Hlina tvrdil, že proti tejto aktivite určité osoby vyvíjali silnú protiofenzívu, keď v mene zamestnancov Úradu vlády obvolávali rómskych starostov a ľudí z osád a vystríhali ich pred účasťou na protestnom pochode. Hlina pred pár dňami odhadoval účasť na tisíc Rómov. Po dohode s políciou však číslo obmedzil na 500. Reálny počet účastníkov je podľa Hlinu výsledkom odrádzania od účasti.

Presne o dva týždne občiansky aktivista chce pozvať do Bratislavy ľudí, ktorí bývajú vedľa rómskych osád, aby aj tí mohli s poslancami hovoriť o svojich problémoch.

Občiansky aktivista Hlina vypracoval návrhy Rómov, ktoré by mali zákonodarcom predložiť. Navrhuje napríklad daňovo zvýhodniť tých podnikateľov, ktorí vytvoria pracovné miesta v blízkosti osád a zamestnajú Rómov. Žiada tiež vyšetrenie prípadov zneužitia peňazí štátu či samospráv. Jedným z návrhov je aj možnosť na nevyužívaných štátnych pozemkoch pestovať rýchlorastúce dreviny, ktorými by si Rómovia mohli kúriť.