Stovky ľudí protestovali pred Pentou

TASR | 15.10.2011 18:52
Protest, Chmelár, Penta Foto:
Občiansky aktivista Eduard Chmelár sa prihovára protestujúcim.
Niekoľko stoviek prevažne mladých ľudí protestovalo na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí a neskôr pred sídlom spoločnosti Penta proti vplyvu podnikateľských skupín na rozdeľovanie bohatstva štátu.

„V skutočnosti, bez ohľadu na výsledky volieb na Slovensku, vládnu stále tí istí – dve až tri finančné skupiny a päť, možno šesť veľkopodnikateľov,“ povedal jeden z organizátorov, Eduard Chmelár.

Akcia prebehla v rámci medzinárodného Akčného dňa. „Za rovnaké základné ciele dnes demonštrovali ľudia v 1400 mestách na piatich kontinentoch,“ povedal Chmelár. Dodal, že zatiaľ čo zisk súkromných bánk na Slovensku vzrástol tento rok o vyše 60 percent, bežní ľudia si majú pre následky krízy uťahovať opasky.

Na proteste vystúpil okrem Chmelára aj podpredseda Lekárskeho odborového zväzu Ján Sýkora a viacerí zástupcovia študentov a učiteľov. V dave demonštrujúcich sa nachádzal aj poslanec za SaS Martin Poliačik. Ako vysvetlil, neprišiel podporiť protest, ale vypočuť si argumenty jeho účastníkov.

Akciu organizovala Iniciatíva za občiansku ústavu, ktorá na proteste zbierala aj podpisy pod svoju petíciu. Jej cieľom je vytvoriť a presadiť nové znenie ústavy, ktoré by posilňovalo moc občanov v štáte a naopak, obmedzovalo vplyv strán a najmä podnikateľských skupín, ktoré strany financujú.

Iniciatíva chce koordinovať diskusiu o texte občianskej ústavy, ktorá by bola po dokončení schválená v referende. „Kampaň za občiansku ústavu, aj protesty budú pokračovať,“ povedal Chmelár, ktorý je členom tejto iniciatívy.