Kauza platina rozhádala SDKÚ a SaS

Michal Holeš | 28.10.2011 12:00
Správa štátnych hmotných rezerv, kauza platina Foto:
Navrhnúť odvolanie nominantky SDKÚ Evy Hrinkovej z čela Správy štátnych hmotných rezerv by mala podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova strana, ktorá ju do funkcie dosadila.
Podpredseda SaS a minister hospodárstva Juraj Miškov nechce konať v kauze platina, aj keď SaS škandál odsudzuje. Ako šéf rezortu by Miškov vláde mohol navrhnúť odvolanie nominantky SDKÚ Evy Hrinkovej z čela Správy štátnych hmotných rezerv, ktorá v lete odsúhlasila predaj platinových sitiek ďalšiemu členovi Dzurindovej strany za zlomok výkupnej ceny platiny.

Svoje rozhodnutie Miškov zdôvodňuje tým, že navrhnúť odvolanie by mala strana, ktorá Hrinkovú do hmotných rezerv dosadila. „To znamená, že za činnosť nominanta, ktorý je vo výkone politickej funkcie podobne ako minister alebo štátny tajomník, nesie zodpovednosť politická strana,“ vraví Miškov.

Konať pritom nechce ani SDKÚ, ktorej predseda Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre TV Markíza hodil zodpovednosť na plecia Miškova. „Politické strany ponúkajú svoje odborné zázemie tomu alebo onomu ministrovi, ale vždy je zodpovedný minister, ktorý si buď návrh osvojí, alebo neosvojí,“ povedal Dzurinda. Miškov však tieto slová vo štvrtok ostro kritizoval s tým, že podľa koaličnej dohody obsadí predsednícku stoličku v hmotných rezervách práve SDKÚ.

Šéf SaS Richard Sulík pritom platinovú kauzu SDKÚ hodnotí ostrými slovami. „Predať komoditu (…) síce elektronicky, ale v poslednej sekunde za štvrtinovú cenu, je obyčajné svinstvo a rozdiel k nástenkovému tendru je len v ukradnutej sume,“ napísal Sulík na svojom blogu.

Stranícka centrála SDKÚ ponúknutý priestor na vyjadrenie nevyužila. Od minulého týždňa takisto mlčí aj Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá nereaguje na žiadosti o stretnutie či zaslanie odpovedí prostredníctvom e-mailu a médiám takisto nechce zaslať znalecký posudok napriek tomu, že jej to infozákon priamo prikazuje. Posudok však mal vypracovať znalec, ktorý sa špecializuje na ohodnocovanie súčiastok strojov a ich chemické zloženie teda do úvahy nebral.

Podľa výpočtov denníka Pravda štát pri predaji platinových sitiek mohol získať asi o 1,4 milióna eur viac, ako zarobil na predaji prostredníctvom elektronickej aukcie. V prípade predaja do výkupu drahých kovov by totiž do štátnej kasy mohli prísť viac ako dva milióny, člen SDKÚ ich však kúpil za zhruba 668-tisíc eur.

V kauze už koná Úrad boja proti korupcii, ktorý spustil trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Správa štátnych hmotných rezerv takisto mala požiadať o kontrolu Najvyšší kontrolný úrad a fakty už skúmajú aj kontrolóri Úradu vlády.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ