Neústupčivosťou si už lekári poškodzujú

Mária Hunková | 24.11.2011 20:00, aktualizované: 
Kollár, Radičová Foto:
Stredajšie rokovanie lekárskych odborárov s premiérkou Ivetou Radičovou sa zaseklo na platoch.
Lekárske odborové združenie niekoľko mesiacov tvrdilo, že podanie hromadných výpovedí nie je otázkou zvyšovania platov. Stredajšie rokovanie odborárov s premiérkou Ivetou Radičovou sa však zaseklo práve na tom. Lekárom sa totiž stále máli ponuka ministerstva zdravotníctva, ktoré im chce pridať mesačne 300 eur. Žiadajú v priemere o 800 eur viac. Odborníci upozorňujú, že ak nedokážu ustúpiť, môžu si viac uškodiť, ako pomôcť.

„Protestujúci lekári akoby nevideli, že si sami pília konár pod sebou. Aj keby si tentoraz svojím nátlakom vynútili neprimerané zvýšenie miezd, bude to len a len za cenu ďalšieho zadlženia nemocníc, a tým aj horších pracovných a mzdových podmienok lekárov v budúcnosti,“ myslí si analytik INEKO Dušan Zachar.

Podľa neho aj keby si lekári vybojovali sumu, akú chcú, bolo by to len krátkodobé víťazstvo, ktoré by paradoxne mohlo vyústiť do skoršej potreby privatizácie nemocníc, ktorú lekári používali ako argument proti transformácii. „Protest Lekárskeho odborového združenia tak hodnotím ako medvediu službu celému zdravotníckemu sektoru a je mi ľúto, že stratu dôvery verejnosti v lekársky stav pocítia aj neprotestujúci lekári,“ dodal.

Lekári už dosiahli, že prezident, vláda a ministerstvo zdravotníctva síce v poslednej chvíli, ale predsa, ustúpili. Oni tak zatiaľ urobiť nemienia, hoci dosiahli zastavenie premeny nemocníc na akciové spoločnosti či prísľub legislatívneho zakotvenia zvyšovania miezd.

„S blížiacim sa dátumom, od ktorého hrozí obmedzenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, sa môžu sympatie preklopiť v neprospech lekárov,“ myslí si sociologička Silvia Porubänová. „Lekári, ako aj iní pracovníci nemajú veľkú skúsenosť s vedením štrajku a bojom za svoje práva. Zrejme preto si neuvedomujú, že nevhodne zvolené metódy boja môžu byť až kontraproduktívne.“

Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor na príklade z Česka upozorňuje, že výsledkom môže byť nielen narušenie vzťahov lekár – pacient, ale aj medzi lekármi či sestrami. „Toto sa nedá napraviť ani 300 eurami, ani 600 eurami, ani väčšou sumou peňazí,“ povedal s tým, že by bolo zrejme v súčasnej situácii dobré sa „posunúť z roviny emócií do roviny reality“.

Odchod lekárov z nemocníc by sa dotkol aj ambulancií, ktoré by pocítili zvýšený nápor pacientov. Súkromní lekári však podľa Pásztora momentálne nad podobnou nátlakovou akciou neuvažujú. So svojím platovým ohodnotením síce nie sú spokojní ani oni a tiež chcú rokovať s kompetentnými, v terajšej situácii by to však považovali za nezodpovedné. „Cítime veľkú zodpovednosť voči pacientom, preto dôrazne odmietame akékoľvek štrajkové aktivity v ambulantnom sektore v týchto dňoch. Rozhodne naši členovia pred svojimi pacientmi neutečú.“

Šéf odborárov Marián Kollár odôvodňuje neústupčivosť tým, že hoci sa môže zdať zvýšenie platu o 300 eur veľa, „keď štyri roky nenavyšujete vôbec, máte zamrznutý základný plat, možno to až tak veľa nie je“. O zmene postoja odborárov nepresvedčil ani fakt, že štát v súčasnosti nemá na navyšovanie miezd viac, ako 34 miliónov eur. „Každé ďalšie navýšenie by bolo nezodpovedných populizmom, táto vláda na to skutočne nemá,“ vysvetlil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

To, či budú lekári schopní aspoň jedného ústupku a uspokoja sa s navýšením platu o 300 eur, sa ukáže na dnešnom rokovaní s premiérkou. V prípade, že by bol ich postoj opäť negatívny, prezident vyzve vládu, aby vyhlásila núdzový stav. Pre všetkých lekárov by to znamenalo, že by museli nastúpiť do práce, inak by im hrozili sankcie či trestné stíhanie. Za túto službu by dostávali 70 percent zo mzdy. Lekárski odborári by tak namiesto zvýšenia platu „vybojovali“ jeho zníženie.

Nemocnice si budú posielať pacientov

V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura niektorí lekári sťahujú svoje výpovede späť. Kým vo štvrtok predpo­ludním evidovali 56 stiahnutých výpovedí z 238, popoludní ich bolo 64. Pribúdať by mali ďalšie. Vedenie má už pripravený krízový scenár v prípade, že lekári do práce v decembri nenastúpia. Nemocnici vypomôže 1. súkromná nemocnica v Šaci, ktorá vykryje časť anestéziologických a traumatologických služieb. Vedenie ešte vyjednáva s Ústrednou vojenskou nemocnicou v Ružomberku, ktorá by mohla prijímať neurochirurgických pacientov. „Od pondelka pozastavíme plánované hospitalizácie a výkony na viacerých pracoviskách, pokiaľ si to vyžiada aktuálna situácia, teda ak nedôjde k stiahnutiu výpovedí lekárov,“ konštatoval riaditeľ nemocnice Tomáš Sieber. Vedenie už rokovalo aj so záchrankami vzhľadom na prevoz pacientov v krízovej situácii.

Košickej detskej fakultnej nemocnici bude od decembra chýbať 32 lekárov v prípade, že výpovede nestiahnu. Nemocnica bude ich výpadok riešiť tak, že prejde na prázdninový režim. „Deti určite nebudú ohrozené,“ povedal riaditeľ nemocnice Peter Krcho. Vysvetlil, že v decembri majú každoročne prázdninový režim. Plánované operácie nemocnica zatiaľ neruší. „Pracujem v nemocniciach 23 rokov a ešte som nezažil, aby bol niekto ochotný zvýšiť platy o tristo eur,“ povedal Krcho.

V prázdninovom režime budú fungovať oddelenie detskej chirurgie, prvá a druhá klinika detského dorastu, oddelenie detskej onkológie a hematológie aj klinika pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na chirurgii budú zabezpečené všetky akútne prípady a vždy bude k dispozícii chirurg špecialista. Onkologické oddelenie bude pracovať v prázdninovom režime. „V prípade potreby nie sme schopní prijať viac detí. V decembri však nebýva počet pacientov veľký,“ povedal Krcho. Ročne nemocnica hospitalizuje šesť- až sedemtisíc detí, z toho zhruba tretinu tvoria malí pacienti zo susedného prešovského regiónu. (bm)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ