Galko na ministerstve obrany nemá viac čo robiť, tvrdí prezident

SITA | 25.11.2011 17:23
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič.
Výber ministra, ktorý povedie rezort obrany po Ľubomírovi Galkovi, sprevádzajú podľa prezidenta Ivana Gašparoviča isté problémy.

„Zatiaľ som sa nerozhodol, koho poverím zo súčasných ministrov vlády, preto som požiadal pani premiérku, aby zatiaľ urobila opatrenia na ministerstve obrany, aby tam už minister, ktorý nie je ministrom nechodil,“ vyhlásil Gašparovič po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou. O nástupcovi po Galkovi sa opäť bude s prezidentom rozprávať v pondelok.

„Požiadal ma, aby som v pondelok prevzala agendu od pána ministra, ktorý už nie je ministrom, zatiaľ bude pôsobiť pán štátny tajomník,“ povedala Radičová. Podľa nej má Galko právo vypratať si kanceláriu a vziať si veci.

Rezort premiérka prevezme, aby ho Galko mohol už definitívne odovzdať a opustiť. Galko podľa prezidenta a premiérky v tomto momente už nemá právo oboznamovať sa s informáciami od riaditeľa VOS.

Prezident rokoval s predsedom SaS Richardom Sulíkom aj ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom (SaS) a povedal im svoj názor na ďalšie vedenie ministerstva obrany. „Nemyslím si, že niekto z ich strany by mal teraz viesť tento rezort ďalej do budúcich volieb, aj keď nemám žiadne osobné výhrady napríklad proti pánovi Miškovovi, dokonca si myslím, že spolupráca s ním ako s ministrom hospodárstva bola dobrá,“ vyhlásil Gašparovič.

Rezort obrany je podľa neho pre aktuálnu kauzu teraz pod drobnohľadom a preto treba urobiť všetky kroky prezieravo a chce si ich premyslieť. „Rozhodnutia, ktoré by mohol urobiť novopoverený minister, aj tak budú pod mojou absolútnou kontrolou,“ vyhlásila hlava štátu.

Gašparovič nemá problém ani s menom šéfa diplomacie Mikuláša Dzurindu, ktoré sa v súvislosti s poverením v zákulisí spomínalo. „Je tu problém, pokiaľ ide o rezort obrany, že sú tu veci, na ktoré by možno minister zahraničných vecí nemal v súčasnosti čas,“ vysvetlil prezident.

Premiérka povedala, že nemá kompetencie navrhovať, koho by mal prezident poveriť, ale víta spôsob otvorenej diskusie o tom. „Informovala som pána prezidenta, že tento post patrí SaS, bolo to tak rozdelené z hľadiska dohôd. Prikláňala som sa k názoru, že tieto pôvodné dohody i naďalej by sa mali dodržiavať,“ povedala Radičová. S nadsázkou dodala, že najlepším riešením by bolo nemusieť riešiť tento problém. Podľa Gašparoviča má Radičová právo navrhnúť nominanta, ale on má posledné slovo. Podľa Radičovej neboli nominantmi na post vedenia MO SR Dzurinda ani Lucia Žitňanská.

Problémy na rezorte obrany majú podľa Radičovej aj medzinárodný dopad. „Tým, že došlo k úniku informácií z tajnej služby – vojenského spravodajstva – z hľadiska medzinárodného kontextu to je naozaj riziko ohrozenia bezpečnosti SR, pretože partneri prestávajú dôverovať našim zložkám – to je vážny problém,“ vyhlásila Radičová.