Niektorí lekári podpisujú nové zmluvy, iní ani neprišli do práce

TASR, SITA, Pravda.sk | 05.12.2011 09:18, aktualizované: 
lekár, nemocnica, chodba Foto:
Ilustračné foto
Univerzitná nemocnica v Bratislave v pondelok rozdistribuovala nové pracovné zmluvy lekárom, ktorý majú od 1. decembra platné výpovede. Pri preberaní zmlúv bol prítomný koordinátor Lekárskeho odborového združenia. Späť sa im zatiaľ nevrátila ani jedna podpísaná pracovná zmluva.

Podmienkou Lekárskeho odborového združenia tiež bolo, aby zmluvy, ktoré dostanú do rúk lekári na potvrdenie, boli už s podpisom riaditeľa nemocnice. UNB podľa Lehockej tejto požiadavke vyhovela. Nové pracovné zmluvy, ktoré lekárom zaručujú zvýšenie platu, sa v Univerzitnej nemocnici v Bratislave týkajú 390 lekárov, ktorí od 1. decembra nie sú v nemocnici zamestnaní.

V pondelok ráno nenastúpilo do práce 330 lekárov, stav v nemocnici zisťovali o 7:30. Ide teda o situáciu podobnú z minulého týždňa, keď do práce neprišlo približne 350 lekárov. V ne­mocnici poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť v spolupráci s krajským operačným strediskom.

V Hágoch nikto novú zmluvu nepodpísal, lekári neprišli do práce

V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch si zatiaľ ani jeden lekár neprevzal dodatok k zmluve. Lekári, ktorí ostali vo výpovedi, ani neprišli do práce. „To neskončilo, to je len začiatok, pretože v memorande chýba dodatok, aby lekári nastúpili do práce hneď na druhý deň po jeho podpísaní,“ zdôraznil riaditeľ ústavu Jozef Poráč.

Podľa neho je toto konanie minimálne neetické a nerozumie tomu, prečo lekári neprišli do práce. „Nechápem, prečo sa robia ďalšie prieky, obštrukcie, memorandum je podpísané, majú garancie, možno ešte väčšie, ako chceli, považujem to za ďalšie obštrukcie zo strany LOZ,“ konštatoval Poráč.

Národný ústav však momentálne nie je ohrozený a funguje v normálnom režime. Viem si ale predstaviť riaditeľov, kolegov vo fakultných nemocniciach, ktorí majú ohrozenú prevádzku, že sú v nezávideniahodnej situácii, upozornil. Zmluvy majú vo Vyšných Hágoch pripravené, avšak aj napriek tomu ani jeden z 13 lekárov neprišiel do práce. Ja osobne si myslím, že LOZ pokračuje v obštrukciách, ešte to neskončilo. My sme strávili víkend v práci a bez výsledku. Ak by bol záujem vrátiť sa k pacientom, tak dnes by boli všetci v robote, uzavrel Poráč.

Lekári nepodpisujú nové zmluvy ani v Poprade

Situácia v popradskej nemocnici je podobná, tu tiež dvanásť lekárov nové zmluvy zatiaľ nepodpísalo. Lekári sú v práci, lebo sú v núdzovom režime, ale zmluvy zatiaľ nepodpisujú, lebo nedostali pokyn od LOZ, odmietajú zatiaľ podpísať, priblížil situáciu riaditeľ Nemocnice Poprad, a.s., Jozef Tekáč. Nemocnica funguje v normálnom režime.

V nemocnici v Spišskej Novej Vsi momentálne stále čakajú na pokyny zo strany vlády, ako majú ohľadom dodatkov zmlúv postupovať. Sme nemocnica iného typu ako štátna, my sme pod správou vyššieho územného celku, momentálne teda čakáme na to, aké budú legislatívne pravidlá na riešenie tohto problému, vysvetlila hovorkyňa Sveta zdravia Veronika Deckerová.

Dodatky k zmluvám teda lekárom ešte nepredkladali. Podľa Deckerovej však všetci, ktorí chceli dať výpoveď, sa na svoju pozíciu vrátili a nemocnica tak funguje ako doposiaľ. Sledujeme dianie, sme pripravení sa riadiť podľa nariadení vlády SR a parlamentu, uzavrela hovorkyňa.

Ani lekári, ktorí odišli z nemocnice v Nitre, zmluvy nepodpísali

Lekári, ktorí odišli z Fakultnej nemocnice v Nitre, zatiaľ nové pracovné zmluvy nepodpísali. Šéf lekárskych odborov v Nitre Peter Visolajský hovorí, že majú množstvo nedostatkov, ktoré treba najprv odstrániť. „Vedenie nemocnice nerešpektovalo základné veci, na ktoré sme upozorňovali dopredu, takže sa budú musieť opravovať,“ povedal. Rokovať budú ešte v pondelok.

Ak bude vedenie nemocnice pripomienky odborárov akceptovať, nastúpia v utorok ráno do práce všetci lekári. „Chceme, aby tam boli naplno a jasne uplatnené výdobytky z prijatého memoranda, aby neboli zmluvy diskriminačné a aby tam bola nejaká kontinuita s predchádzajúcimi pracovnými zmluvami,“ zhrnul pripomienky odborárov Visolajský. K 1. decembru odišlo z nemocnice 47 lekárov, pracovať ich tu zostalo 185.

Cez víkend fungovali v nemocnici všetky oddelenia v bežnom víkendovom režime. Nitrianskym anestéziológom vypomáhali štyria vojenskí lekári z Českej republiky. „Situácia v našej nemocnici bola v porovnaní s niektorými inými pomerne dobrá. Desať anestéziológov však pracovalo s mimoriadnym nasadením a minimálnym oddychom,“ povedal cez víkend hovorca nemocnice Peter Mondek. Práve pomoc českých kolegov zabránila ich totálnemu vyčerpaniu.

**V Žilinskom kraji je zabezpečená akútna starostlivosť **

Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja v Čadci, Trstenej, Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne dokážu zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť.

Všetky štyri nemocnice pripravili pre lekárov nové pracovné zmluvy. Podľa riaditeľa Kysuckej nemocnice Martina Šenfelda pripravili pre lekárov, s ktorými sa stretne dnes ráno, 14 zmlúv. V Hornooravskej nemocnici v Trstenej podalo podľa riaditeľa Petra Dančíka výpoveď 15 lekárov. Poverený riaditeľ Liptovskej nemocnice v Liptovskom Mikuláši Štefan Köhler informoval, že zástupca lekárov dostal návrhy vedenia nemocnice. „Dali k tomu pripomienky, ktoré teraz riešime. Dvaja lekári zostali PN, štrnásť lekárov nastúpilo do práce,“ povedal Köhler.

Riaditeľ Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Jozef Mintál sa so zástupcami lekárov stretol v nedeľu večer. Pripravili sme nové zmluvy, aby si to odkontrolovali. Nechcú ich dnes podpisovať, len si ich zoberú a odvezú právnikovi na kontrolu. Zatiaľ si myslím, že by sa malo vrátiť všetkých 29 lekárov vo výpovedi," povedal Mintál.

V Trenčíne začali lekári podpisovať zmluvy, situácia sa stabilizuje

Situácia vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne sa začína stabilizovať, lekári začínajú podpisovať pracovné zmluvy. „Niektoré oddelenia idú v riadnom režime, niektoré poskytujú len akútnu starostlivosť, pretože neboli plánované zákroky, keďže sa nevedelo, čo bude. Ale postupne sa to dostáva do normálu,“ povedala Drobná.

Ako dodala, lekári, ktorí ukončili práceneschopnosť, postupne chodia a podpisujú nové zmluvy. „Zmluvy sme pripravili už cez víkend, predstaviteľ Lekárskeho odborového združenia ich skontroloval a lekári ich v pondelok už od rána začali podpisovať,“ doplnila Drobná s tým, že zmluvu v pondelok nepodpíše jedna lekárka, ktorá je skutočne chorá a druhá, ktorá ošetruje člena rodiny s ovčími kiahňami. Ostatní lekári by mali nové zmluvy podpísať.

Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne dalo výpoveď 144 lekárov, 122 ju stiahlo. Výpadok 22 lekárov, ako aj ďalších, ktorí výpovede stiahli, spôsobili nemocnici problémy, väčšina oddelení poskytovala vo štvrtok, v piatok a počas víkendu len akútnu lekársku starostlivosť.

Uhliarik vyzýva LOZ, aby už netraumatizovali občanov

Ministerstvo zdravotníctva vyzýva LOZ, aby zabezpečilo v zmysle podpísaného memoranda prebratie a podpísanie nových pracovných zmlúv lekármi v nemocniciach. Riaditelia, prípadne personálne oddelenia nemocníc, boli už cez víkend pripravení odovzdať lekárom nové pracovné zmluvy na základe memoranda podpísaného medzi premiérkou Ivetou Radičovou a LOZ. Napriek tomu mnoho lekárov si nové pracovné zmluvy neprevzalo.

„Vyzývam odborárov, aby prestali traumatizovať spoločnosť a aby zabezpečili, že všetci lekári si dnes prevezmú nové pracovné zmluvy,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Všetci riaditelia lôžkových zdravotníckych zariadení v pon­delok minister­stvo zdravotníctva informovali, že vedia zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť, viaceré aj plánovanú.

„V prípade, ak odborári zabezpečia podpis nových pracovných zmlúv lekárov s nemocnicami, ktoré už cez víkend pripravilo ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s riaditeľmi nemocníc, v stredu na rokovaní vlády navrhnem zrušenie núdzového stavu,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.