Vláda podľa lekárov posunula do parlamentu neúplnú novelu

TASR | 12.12.2011 09:51, aktualizované: 
Ivan Uhliarik Foto:
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik
Vláda odobrila návrh parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ktorý má zabezpečiť rast platov lekárov a novelizovať Zákonník práce. Kabinet na svojom mimoriadnom zasadnutí zároveň odsúhlasil skrátené legislatívne konanie, materiálom sa tak v utorok 13. decembra bude zaoberať parlament.

Lekárski odborári však už ráno avizovali, že tento návrh je pre nich neprijateľný a vyzvali premiérku Ivetu Radičovú, aby tento materiál zmietla zo stola.  Upozorňujú na to, že v návrhu chýba tretia etapa zvyšovania platov lekárov v roku 2013, ako aj zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Návrh novely hovorí len o dvoch etapách zvyšovania platov

Návrh novely zákona o poskytovateľoch z dielne výboru hovorí o prvých dvoch častiach z trojetapového zvýšenia platov lekárov, ku ktorému sa vláda zaviazala v spoločnom memorande s odbormi. Materiál má garantovať minimálne mzdy pre lekárov a zubárov pracujúcich v nemocniciach. Tie majú k januáru 2012 dosiahnuť úroveň 1,05– až 1,6-násobku priemernej mzdy. K júlu by mali ich platy rásť na 1,2– až 1,9-násobok a od roku 2013 majú byť na úrovni 1,25– až 2,3-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

V slovenských nemocniciach pracuje v súčasnosti asi 7 400 lekárov a zubárov, ich súčasná priemerná základná mzda sa pohybovala okolo 1000 eur. Základný plat lekára bez atestácie má byť od januára minimálne 807 eur a od júla 923 eur. Minimálny základný plat lekára so špecializáciou má najprv dosiahnuť 1 230 eur a následne porásť na minimálnu hranicu 1 461 eur. Tento krok si v budúcom roku vyžiada 31 miliónov, ktoré chce ministerstvo vykryť z úspor v systéme.

Súčasťou materiálu je aj návrh novely Zákonníka práce vo vzťahu k zamestnancom, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie. Navrhuje sa rozšírenie okruhu subjektov, na ktoré sa zákonník vzťahuje, ako aj doplnenie osobitných ustanovení o zvyšovaní kvalifikácie a vzdelávaní týchto zamestnancov. Zároveň sa rozširuje okruh osôb, ktorí môžu podať podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce aj na zástupcov zamestnancov. Nemocnice majú po novom okrem toho lekárom po presiahnutí nadčasov udeľovať za odslúžené hodiny náhradné voľno do dvoch mesiacov.

Podľa odborárov je text v rozpore s dohodnutým memorandom

Odborom sa nepáči spôsob napĺňania ich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s vládou v spoločnom memorande, čo viedlo k návratu asi 1 200 lekárov do slovenských nemocníc. Počas víkendu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. „Materiál je v rozpore s textom memoranda, ktorého platnosť potvrdila vlastnoručným podpisom a urýchlene prišla s vlastným návrhom, ktorý závery memoranda potvrdzuje,“ napísalo v stanovisku Lekárske odborové združenie (LOZ).

Podpísanie memoranda malo znamenať ukončenie odborárskej akcie hromadných výpovedí lekárov a ich návrat do nemocníc. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2 400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Ich naplnenie malo garantovať memorandum, ktoré vláda a LOZ podpísali 3. decembra, naň mal reflektovať dnes schválený návrh.

Uhliarik: Urobil som maximum

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) podľa svojich slov urobil maximum preto, aby došlo k naplneniu memoranda uzatvoreného medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením, čo bola podmienka návratu asi 1 200 lekárov do slovenských nemocníc.

Ako poukázal šéf rezortu po mimoriadnom rokovaní vlády, teraz majú všetko v rukách poslanci. Tí by mali v utorok 13. decembra rozhodovať o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ku ktorej vláda odobrila skrátené legislatívne konanie.

V spomínanom materiáli však chýba tretia etapa zvyšovania platov lekárov v roku 2013, ako aj zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Tieto dva body z memoranda si podľa Uhliarika poslanci neosvojili.

„Naozaj neviem ovplyvniť hlasovanie poslancov, ktorí zastupujú milióny voličov a hlasujú slobodne. My sme všetky návrhy, ktoré sme mali na základe memoranda predložiť, predložili do Národnej rady SR. To, že ich poslanci neakceptovali, nemôže byť zodpovednosť vlády ani ministra, pretože všetky záväzky z memoranda boli splnené,“ zhrnul.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ