Dzurinda: Po informovaní o Gorile som nevidel dôvod pýtať sa

TASR | 22.01.2012 13:01, aktualizované: 
Dzurinda, SDKÚ Foto:
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda
Keď Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) dostal v roku 2006 ako predseda vlády spravodajskú informáciu o prípade Gorila, nevidel najmenší dôvod sa ďalej pýtať na prípad vtedajšieho ministra vnútra Martina Pada (SDKÚ) či šéfa SIS Ladislava Pittnera.

 Dzurinda to vyhlásil v relácii STV O 5 minút 12 s tým, že informácie, ktoré dostával od tajnej služby, vždy vyhodnotil v súlade so zákonom a zdravým rozumom.

„Nebol najmenší dôvod pozrieť sa, ako s tým naložil Pado. Nevidel som najmenší dôvod aj preto, že som do funkcie šéfa SIS nominoval charakterného profesionála. Buď budeme chcieť vidieť pravdu, alebo sa budeme snažiť SDKÚ ako dobrý terč škandalizovať,“ podotkol.

Dzurinda si pomohol aj obrázkom, ktorý sám nakreslil, aby vysvetlil vzťahy medzi SIS, ústavnými činiteľmi a políciou. „Zákon hovorí, že SIS poskytuje informácie ústavným činiteľom – prezidentovi, NR SR a vláde a ich členom, ktoré sú potrebné na ich rozhodovanie. Informácie o spáchaní trestnej činnosti poskytuje polícii a prokuratúre. Premiér nesmie ovplyvňovať nezávislé inštitúcie. Policajt môže prísť za politikom, ale politik nesmie ísť za policajtom,“ upozornil.

Dzurinda tvrdí, že s obrdžanou informáciou naložil tak, ako mu to ukladá zákon a jeho politické svedomie. „Celé to obdobie rokov 2002 až 2006 som sa snažil robiť to, čo mi ukladal zákon. Ťahali sme na Slovensko fabriky, bojovali sme proti korupcii. Moja politická zodpovednosť z tohto obdobia spočíva v jedinom – či SIS zametala pod koberec alebo konala vo verejnom záujme,“ povedal. Líder SDKÚ zároveň vylúčil, že rolu zohrávali aj blížiace sa voľby v júni 2006. „Ja neviem, čo sa dá vyšetriť medzi aprílom a júnom, lebo to, čo sa objavuje na internete, je monštrum. Prečo sa to nevyšetrilo za Fica a prečo na tieto otázky nedáva odpovede Lipšic? Veď tam sa píše, že KDH malo prijať úplatok 200 miliónov korún a keď som na to prišiel, museli sa so mnou podeliť. Ako je možné, že za šesť rokov sa ma nikto neprišiel opýtať, ako to bolo? Prečo tu maľujeme takúto neskutočnú hmlu?“ pýtal sa.

Podľa Dzurindu je dôležité, aby sa prípad prešetril do dôsledkov. Tiež si myslí, že príslušníci SIS by mali byť zbavení mlčanlivosti. „Otvorme dvere, ako sa len dá. Rovnako charakterný ako Pittner je aj Mitrík, musí vedieť, čo mu zákon ukladá. Ako predseda strany hovorím, nech sú zbavení mlčanlivosti všetci členovia SIS, ak to pomôže vyriešiť prípad,“ konštatoval. Dzurinda v tejto súvislosti deklaroval, že mal vždy maximálny záujem, aby ten, kto patrí do väzenia, tam aj šiel, ale aj to, aby nikto nešpinil meno poctivých ľudí.

Napriek ostrým vyhláseniam Dzurindu na adresu ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), že sa asi zbláznil, si šéf SDKÚ myslí, že ich strany sa zrejme zblížili. „Myslím si, že nič dramatické sa nestalo a s KDH nás to možno ešte viac zblížilo,“ dodal. Podľa moderátorky pozývali do diskusie aj lídra Smeru Roberta Fica, avšak ten pozvanie neprijal.

Mikloš sa s Dzurindom rozprával o Gorile iba raz

Minister financií Ivan Mikloš sa o kauze Gorila rozprával s Dzurindom len raz a to v roku 2008, keď mu bývalý premiér oznámil, „že niečo také poletuje“. Vraj ho navštívil novinár Tom Nicholson. Druhú informáciu o Gorile dostal Mikloš v roku 2010 od šéfa SaS Richarda Sulíka pri nominácii Anny Bubeníkovej do Fondu národného majetku. Povedal to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

„Pán predseda Sulík ma informoval, že exituje nejaký dokument, ktorý má byť údajným prepisom údajných odposluchov, ktorý vraj má hovoriť o tom, že pani Bubeníková je zapletená do nejakých korupčných problémov,“ povedal Mikloš. Dodal, že s Bubeníkovou sa potom stretol, ktorá mu mala povedať, že informácie nie sú pravdivé, čo uviedla aj polícii. Mikloš odmietol, že by politici zlyhali, keď o prípade mlčali od roku 2006. Podľa neho zlyhala polícia, pretože podozrenia za šesť rokov nevyšetrila.

Šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár neverí, že by čelní predstavitelia SDKÚ nevedeli o podozrení z prepojenia finančnej skupiny a politikov vzhľadom na to, že sa potvrdilo, že v roku 2006 o tom tajná služba informovala vtedajšieho premiéra Dzurindu. „V tejto kauze sú ohrozené základné fundamenty a charakter tohto štátu,“ vyhlásil. Myslí si, že Mikloš a Dzurinda by mali odísť z politiky. „Rozlišujme trestno-právnu rovinu, pretože si budeme musieť počkať na výsledky vyšetrovania, a rovinu morálno-etickú,“ povedal Kollár.

Podľa neho sa v súvislosti s kauzou Gorila vyvíja „fialová koalícia“. Pripomenul, že predseda Smeruico doposiaľ neodpovedal, či bol v inkriminovanom byte na Vazovovej ulici. Dzurinda podľa neho na jednej strane hovorí, že Gorila sa má vyšetriť a na druhej strane nadáva ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi do bláznov. „Ako je možné uveriť slovám Mikuláša Dzurindu?“ pýtal sa Kollár. Mikloš Dzurindovu reakciu v televíznej diskusii obhajoval, pretože Lipšic podľa neho kauzu politicky zneužíva. Fialovú koalíciu medzi Smerom a SDKÚ odmietol. Zopakoval, že kauza má byť dôsledne vyšetrená a preto by mal byť Jozef Čentéš vymenovaný za generálneho prokurátora. Kauza Gorila pre Mikloša nie je dôvodom na odchod z politiky.

Kaliňák: Celou aktivitou a životom Penty bolo zničenie Smeru

Celou aktivitou a životom finančnej skupiny Penta bolo zničenie strany Smer. V relácii O 5 minút 12 to povedal podpredseda Smeru Robert Kaliňák, ktorý vyzval, aby jeho strana nebola do kauzy Gorila zaťahovaná.

Ani dnes nezaznela odpoveď na otázku, či Fico bol skutočne v konšpiračnom byte na stretnutí so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom tak, ako to popisuje spis Gorila. „Neviem to potvrdiť ani vyvrátiť, nesledujem denný program pána predsedu. Každý z nás sa stretáva s mnohými ľuďmi, menej alebo viac významnými. Viem, že pán Fico bol tŕňom v oku aj tejto finančnej skupiny,“ upozornil Kaliňák. Podľa jeho slov bol vzťah Penty a Smeru jednoduchý a absolútne transparentný. „Prišli sme do vlády a zrušili sme im privatizáciu letiska a zisk ich zdravotnej poisťovne,“ argumentoval s tým, že financovanie Smeru nebolo nikdy spochybnené a prepojenie s finančnými skupinami by preto nehľadal.

Poslanec NR SR za KDH Pavol Abrhan zdôraznil, že ak sa aktuálne spomína v Gorile Penta, počas vlády Roberta Fica boli iné finančné skupiny. „Sú indície, že finančné skupiny majú taký vplyv na politikov. Ale neviem to povedať pred ukončením vyšetrovania,“ poznamenal.

Abrhan zároveň poukázal na to, že z politikov KDH sa nikto v tomto byte neobjavil a ani tam nebol. „Vylučujem akékoľvek transakcie. Hrušovský nikdy nebol v exekutíve, nemohol teda ovplyvňovať rozhodnutia,“ poznamenal na margo informácie, že vtedajší šéf KDH mal prijať úplatok 200 miliónov korún a keď sa o tom dozvedel Dzurinda, museli sa rozdeliť.

Kaliňák zároveň poprel, že v roku 2008, keď bol ministrom vnútra a došlo ku skartácii spravodajskej informácie SIS o Gorile, išlo o protizákonné konanie. „Dá sa veľmi ľahko odsledovať cesta tejto informácie. Prišla na ministerstvo, išla príslušnému útvaru a dostala sa do spisu. Zničená bola následne len samotná informácia, ale celý spis aj s tou informáciou na ministerstve stále je. K trestnému činu nemohlo dôjsť, lebo to nebolo v rozpore so zákonom, mohlo dôjsť k nejakému administratívnemu pochybeniu,“ pripustil.

Abrhan si myslí, že pre ďalší pokrok vo vyšetrovaní by bolo dobré, aby boli príslušníci SIS zbavení mlčanlivosti. Aj tak si však myslí, že sa prípad do volieb uzavrieť nepodarí. „Je to krátky čas,“ dodal.

Fico drží Lipšicovi palce

Napriek tomu, že minister vnútra Lipšic podľa lídra Smeru Fica zneužíva tému Gorila na predvolebný boj, drží mu palce, aby sa kauza vyšetrila. Fico to uviedol v relácii televízie TA3 V politike, kde diskutoval s ministrom dopravy Jánom Figeľom.

„Držím pánovi Lipšicovi palce, napriek tomu, že zneužíva túto tému, aby sa to vyšetrilo,“ podotkol Fico. Zároveň je však podľa neho nebezpečné, ak niekto takúto spravodajskú hru zneužíva na predvolebný boj. Ak sa však naozaj počas privatizácie strategických majetkov na Slovensku brali nejaké provízie, je potrebné, aby sa to prešetrilo. Napomôcť orgánom činným v trestnom konaní pri vyšetrovaní by podľa neho mohol aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

„Som za prešetrenie,“ dodal Fico, aj keď v čase vzniku spisu Gorila bola strana Smer v opozícii. Minister dopravy a zároveň šéf KDH Ján Figeľ vyjadril podporu ministrovi vnútra Lipšicovi vo vyšetrovaní tejto veci. „Minister vnútra má moju podporu,“ zdôraznil Figeľ.