Kto chce odchod lídrov pravice, nahráva Ficovi, tvrdí Žitňanská

SITA | 04.02.2012 14:16
Lucia Žitňanská Foto:
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Každý, kto volá po odchode lídrov pravice si musí byť vedomý toho, že nahráva Robertovi Ficovi. "Každý, kto dnes volá po výmene lídrov pravicových strán, tak nemá dobrý úmysel, pretože má jeden jediný úmysel - zneistiť tieto strany, destabilizovať tieto strany," povedala v diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu - Rozhlasu a televízie Slovenska (SRo - RTVS) ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Podľa Žitňanskej pravica plánuje dokončiť reformu v súdnictve, v polícii a v ďalších oblastiach s cieľom, aby boli viac transparentné, odpolitizované. „Tieto ciele si kládli a kladú pravicové strany, SDKÚ-DS to má v programe. Žiaľ strana Smer sa programovo hlási k tomu, že tieto zmeny, ktoré sa naštartovali, chce zmeniť,“ konštatovala ďalej podpredsedníčka SDKÚ v odpovedi na to, či po kauze Gorila nenastal čas na odchod Mikuláša Dzurindu z verejného života, z SDKÚ. Podľa Žitňanskej by sa zmeny, ako napríklad zverejňovanie zmlúv, nepodarilo presadiť bez podpory celej SDKÚ vrátane vedenia.

Ak by sa zostavovala pravicová vláda, bolo by pre SaS problematické viesť dialóg s Mikulášom Dzurindom a asi aj s Ivanom Miklošom na čele SDKÚ, povedal v diskusii poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Poliačik.

„Osobne som presvedčený o tom, že už dávno prepásol čas na to, aby mohol, so vztýčenou hlavou odísť s plný kreditom za všetky zmeny, ktoré na Slovensku dosiahol,“ uviedol Poliačik k téme prípadného odchodu Mikuláša Dzurindu z politiky pre kauzu Gorila.

Poliačik: SMS-ky Sulíka s Kočnerom boli nováčikovskou­ chybou

Poliačik označil kauzu komunikácie predsedu strany Richarda Sulíka s podnikateľom Mariánom Kočnerom známu ako Sasanka za „nováčikovskú chybu“ Richarda Sulíka. Pripomenul, že je neporovnateľné to, čo sa píše v spisoch Gorila a v prepisoch komunikácie Sulíka a Kočnera. Nemyslí si, že tlak na výmenu lídra SDKÚ je oslabením pravice. Pravicová koalícia sa podľa Poliačika veľkou časťu programov prekrýva a pri týchto častiach by mohla pokračovať v zásadných zmenách v budúcnosti.

„Ale – je tam to výrazné ale – ten tieň minulých krokov minulej politiky a ten tieň visí hlavne na lídroch jednotlivých strán. A kým sa ho nezbavíme, tak ako pravica Slovenska nemáme právo žiadať pre seba možnosť ďalej viesť túto krajinu,“ zdôraznil Poliačik.

Žitňanská je však presvedčená, že pravica musí spojiť sily a presadiť všetky reformy. Nechce, aby si pravicové strany odkazovali s kým áno a s kým nie. V situácii kedy sa Robertovi Ficovi blížia preferencie k ústavnej väčšine, by mali začať presviedčať voličov o svojom programe.

Podľa Žitňanskej je v kauze Gorila rovnako dôležité ako riadne prešetrenie údajnej korupcie politikov aj prešetrenie tých, čo sa spisom mali zaoberať, vyšetrovať ho uplynulých šesť rokov. Pripomenula, že spis Gorila, ktorý je na internete nie je dôkazom, nahrávky rozhovorov – ak sú legálne za určitých podmienok dôkazom môžu byť.

Poliačik ani Žitňanská zatiaľ nepoznajú text predbežného opatrenia, ktoré by malo zastaviť vydanie knihy o Gorile. Podľa medializovaných informácií predbežné opatrenie vydal Okresný súd Bratislava I. vo štvrtok na podnet finančnej skupiny Penta a má sa ním zakazovať publikovanie knihy, ktorú o kauze Gorila pripravuje novinár Tom Nicholson.

Žitňanská ako ministerka spravodlivosti nechce zasahovať do rozhodnutí súdov, vyjadrovať sa k nim. No vyžiadala si ho, lebo ako právničku ju zaujímajú najmä dôvody, ktoré môžu obmedziť slobodu prejavu. Poliačik, ktorý je tiež zvedavý na odôvodnenie, považuje rozhodnutie súdu za škandál.