Nevoliť nie je riešenie, odkázal znechuteným občanom Krajcer

SITA, TASR | 18.02.2012 14:19, aktualizované: 
Daniel Krajcer Foto:
Minister kultúry Daniel Krajcer
Občania, ktorí sú znechutení aj po kauze Gorila z politiky, by podľa ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) mali ísť k volebným urnám. "Riešením nie je nevoliť, vtedy sa vzdávajú možnosti prejaviť svoj názor a formovať budúcu politiku," povedal Krajcer v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj vidí za znechutením občanov aj nízku životnú úroveň i obavy z krízy. Ľudia podľa neho chcú globálnu zmenu a aj protesty vo svete „dokazujú, že sme ako civilizácia zrejme vyčerpali starú paradigmu a musíme sa obrátiť k niečomu novému“.

Jeden z organizátorov protestov Gorila Peter Pčolinský v diskusnej relácii zopakoval, že požadujú sfunkčnenie referenda, zmenu volebného systém a ďalšie. Napríklad pre platnosť referenda by sa podľa neho malo znížiť kvórum a občania by mali mať možnosť zvoleného poslanca odvolať. Pčolinský povedal, že organizátori protestov pracujú na otázkach, aby ešte pred predčasnými parlamentnými voľbami začali zbierať podpisy na vypísanie referenda.

Krajcer si myslí, že o znížení kvóra na sfunkčnenie referenda by sa malo hovoriť a je na diskusiu – na akú úroveň. Podobný názor mal aj Rafaj. K otázke zrušenia trestno-právnej imunity poslancov Rafaj tvrdil, že on ani SNS s tým nemajú problém, spoločnosť však podľa neho musí zaručiť, že vládna moc nebude svoje postavenie zneužívať voči opozičným poslancom.

Krajcer pripomenul, že trestno-právna imunita je inštitút, ktorý sa zaviedol v neskoršom stredoveku, „myslím, že už sme ako civilizácia ďalej“. Súhlasil, že ak by sa dodržiaval platný právny stav, že parlament nemá skúmať dôvody na to, či vydať poslanca, ale iba skúmať, či existujú formálne dôvody na nevydanie, tak by s imunitou nebol problém. Aj zrušenie priestupkovej imunity sa podľa neho podarilo len preto, že sa blížia voľby.

Majetkové priznanie politikov je o ničom, zhodli sa Krajcer s Rafajom

Súčasný zákon, na základe ktorého zverejňujú politici svoje majetkové pomery, je bezzubý a verejnosť sa z neho veľa nedozvie, zhodli sa v diskusnej relácii Krajcer s Rafajom. Krajcer sa nebráni, aby nová vláda do roka od svojho vymenovania dala túto legislatívu „do súladu so zdravým rozumom“. „Sú tam zadefinované druhové kategórie, ale nie kvantita alebo objem, finančné vyjadrenie. Lebo medzi bytom a bytom môže byť mnohomiliónový rozdiel, medzi autom a autom rovnako, medzi pozemkom a pozemkom takisto,“ vyhlásil Krajcer.

So koaličným poslancom súhlasí aj zástupca opozície Rafaj. „Viem si predstaviť pragmatické riešenie, že by sa napríklad zapisovali prírastky, pokiaľ niekto má medziročný, alebo medzifunkčný prírastok,“ povedal Rafaj. Verí, že zverejnenie majetku, ktorý politik nadobudne počas funkčného obdobia, pomôže odbúrať zbytočné podozrenia. „Asi treba meniť aj charakter národa. Mali by sme byť viac prajnejší vzájomne, mať radosť, že sused je úspešný ako si hádzať pod nohy polienka,“ konštatoval Rafaj.