Galkovi tajní sú už obvinení, odpočúvanie bolo zneužívané

Igor Stupňan | 20.02.2012 16:17, aktualizované: 
Dobroslav Trnka Foto:
Dobroslav Trnka.
V škandále s odpočúvaním desiatok ľudí vrátane redaktorov Pravdy a riaditeľa TA3 vojenskou kontrarozviedkou padli prvé obvinenia. Námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka oznámil, že pre trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a porušovania cudzí práv obvinili viacero ľudí. Zoznam obvinených nie je konečný.

Pre kauzu odpočúvania padol vlani minister obrany Ľubomír Galko z SaS. Práve on je zodpovedný za fungovanie VOS.

Trnka odmietol včera povedať, kto všetko z VOS je obvinený. Podľa neho ide o problém celého obranného spravodajstva a ministerstva obrany. Neskôr dodal, že medzi obvinenými budú aj vrcholoví predstavitelia vojenskej tajnej služby. Na otázku, či vtedajší minister Galko o odpočúvaniach vedel alebo či dal na ne príkazy, Trnka odvetil, že to bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. „Sú tam už teraz zabezpečené dôkazy, ktoré jednoznačne hovoria, že títo ľudia konali na rozkaz alebo na pokyn. Záver si spravte sami, ja nebudem predbiehať,“ povedal Trnka pre TA3.

Exminister Galko zodpovednosť v tejto kauze odmieta. „Trvám na tom, že VOS konalo autonómne, malo rozviazané ruky,“ vyhlásil. Tvrdí, že mal jedinú podmienku, aby vojenská kontrarozviedka dodržiavala zákon a bojovala proti korupcii.

Predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Martina Fedora z SDKÚ čiastkové závery vyšetrovania neprekvapujú vzhľadom na to, k akým informáciám sa jeho výbor z titulu kontrolnej funkcie dostal. Nerád by však ako politik komentoval ďalšie vyšetrovanie prípadu.

Exminister Galko sa už v čase vypuknutia škandálu bránil tvrdením, že odpočúvania boli zákonné a bol na ne vydaný aj súhlas sudcu. Trnka hovorí, že VOS má zo zákona plniť úlohy a je oprávnené žiadať a realizovať použitie rôznych ITP. Na to musí mať súhlas sudcu, ten však nemôže byť klamaný a zavádzaný vymyslenými legendami. Ak sa to podľa Trnku bude tolerovať, potom môže byť v tejto republike odpočúvaný hocikto hocijakým spôsobom bez súhlasu sudcu a bez kontroly. „Navyše môže sa tak diať aj za nariadenia alebo rozkazy ešte niekoho iného, kto je možno vyššie postavený než tí ľudia, ktorí to realizujú,“ poznamenal.

Trnka upozornil, že je potrebné rozlišovať medzi legalitou a legitímnosťou odpočúvania. Podľa neho na odpočúvania bol daný súhlas sudcu, takže bol legálny, ale predmetom vyšetrovania sa stala legitimita získania takéhoto súhlasu. „Už dnes môžem povedať po tom, čo sme si prečítali niekoľko desiatok tisíc strán materiálov, že účel zákona určite nesleduje takýto spôsob realizovania odpočúvaní alebo akéhokoľvek sledovania osôb, alebo odhaľovanie trestnej činnosti.“ Poznamenal, že sledovanie a odpočúvanie nemalo s odhaľovaním trestnej činnosti nič spoločné. Dodal, že to nie je len problém VOS, ale aj rezortu, a „za rezort niekto zodpovedá“.

Ústavný právnik Ján Drgonec má výhradu k rozlišovaniu legálne a legitímne odpočúvanie. „Podstata je v tom, že to bolo odpočúvanie bez právneho dôvodu, ale podľa môjho názoru také odpočúvanie nielenže nebolo legitímne, ale sotva mohlo byť legálne. Legálne by malo byť vtedy, keď je v súlade so zákonom, ale keď sa obíde zákon, je to nezákonné.“

Podľa Drgonca neprichádza do úvahy, aby sa vec legalizovala tým, že sudca dá súhlas. Zdôraznil, že sudca má preskúmať podmienky a rozhodnúť, či je dôvod na odpočúvanie. „To je obrovský problém odpočúvania na Slovensku, že množstvo sudcov vníma ako svoju svätú povinnosť nestáť v ceste orgánom činným v trestnom konaní, a teda čo najrýchlejšie posvätiť odpočúvanie tým, že súhlas dajú,“ zhodnotil.

Škandál s odpočúvaním vojenskou kontrarozviedkou zrejme prinesie zmeny v systéme a kontrole odpočúvania. Zatiaľ ich formulovala hlavne SDKÚ. Nebránia sa im ani ďalšie parlamentné strany, k zmenám sa však pravdepodobne pristúpi až po voľbách.

Poslanec Fedor je presvedčený, že určite bude potrebné zmeniť systém fungovania spravodajských služieb ako celku tak, aby mali k dispozícii lepšie nástroje a plnili úlohy, pre ktoré boli zriadené, a tiež lepšie reflektovali zmenenú bezpečnostnú situáciu na svete.

„Spravodajské služby neprešli výraznejšou zmenou od vzniku štátu. Určite je to aj o systémovom nastavení tak, aby nedochádzalo k takým zlyhaniam ako v prípade škandálu vo VOS,“ podotkol Fedor.