Pollák: Peňazí na Rómov je dosť, treba ich len efektívne využiť

Martin Prosnan, Pravda.sk | 03.05.2012 16:04, aktualizované: 
Peter Pollák Foto:
Poslanec OĽaNO Peter Pollák.
"V rómskych osadách nájdeme väčšinu, ktorá chce zmeniť svoj život a tých, ktorí nechcú, je málo," myslí si prvý rómsky poslanec Peter Pollák v parlamente v online rozhovore.

Pollák chce v Národnej rade riešiť zlú sociálnu situáciu Rómov. Zdroje na riešenie rómskej problematiky sú podľa neho dostatočné, ale mnohé z nich sú neefektívne využívané.

Poslanec odmieta úvahy súčasnej vlády o internátnych školách pre deti zo sociálne slabých rodín Oveľa účinnejším riešením by podľa neho bolo celodenné vzdelávanie mladých Rómov. „Navrhujem celodenný výchovný systém ktorý vyžaduje 10 – 12 hodinovú starostlivosť o dieťa. Neskúšajme zlé a drahé riešenia, ak sme nevyskúšali tie dobré a lacnejšie,“ tvrdí. 

Pollák odmieta generalizovanie a hádzanie všetkých Rómov do jedného vreca. Tvrdí, že viac ako polovica z nich spolupracuje. Za najväčšieho vinníka vysokej kriminality medzi Rómami považuje chudobu, a práve tú by podľa neho mala Ficova vláda úrýchlene riešiť.

Pollák tvrdí, že to, že je Róm, je pri diskusiách a hľadaní vhodných riešení, výhodou. Sám ešte pred piatimi rokmi žil v rómskej osade, jeho rodina v nej žije doposiaľ.