Radičová odišla z SDKÚ, rozlúčila sa listom

TASR | 03.05.2012 19:10
Iveta Radičová Foto:
Bývalá premiérka Iveta Radičová odišla z SDKÚ, nezúčastní sa ani straníckeho kongresu.
Expremiérka Iveta Radičová po 2004 dňoch odišla z SDKÚ-DS tak, že do ústrednej kancelárie strany doručila list. Informuje o tom , že Radičová už nevidí dôvod, aby sa zúčastnila na straníckom kongrese, ktorý bude 19. mája. Pôvodne avizovala, že zo strany vystúpi tam.

Bývalá podpredsedníčka SDKÚ-DS neodporúča, kto z trojice Lucia Žitňanská, Pavol Frešo a Viliam Novotný by sa mal stať predsedom po Mikulášovi Dzurindovi, a nechystá sa ani na návštevu straníckeho kongresu o dva týždne. „Oznámila som po páde vlády, že v politike končím a toto vyhlásenie platí,“ povedala na margo svojej budúcnosti.

Radičová o SDKÚ-DS hovorí ako o reformnej strane, ktorá zlepšila postavenie Slovenska. „Má jedinú možnosť druhú šancu a novú štartovaciu čiaru,“ uviedla s tým, že strana potrebuje aj novú víziu.

Napriek jej vyhláseniam však veľká časť politikov očakáva, že by mohla v roku 2014 kandidovať v prezidentských voľbách. „Bolo nám to ľúto a je nám to ľúto a aj mne osobne, ale je to jej slobodné rozhodnutie,“ povedala Žitňanská.

„Je to silná osobnosť, ktorá si určite dobre zvážila, ako chce pokračovať vo svojej kariére. Nejaké prehováranie by ani nebolo na mieste,“ podotkol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Na otázku, či by mala SDKÚ podporiť Radičovú, pokiaľ by sa predsa rozhodla ísť do prezidentských volieb, povedal, že by malo ísť o kandidáta, ktorý zjednotí celú stredopravú scénu.

„Stále nevidím lepšieho prezidentského kandidáta ako Iveta Radičová, tak verím, že kandidovať bude a vyhrá,“ odvetil na otázku, či by sa mala vrátiť do politiky poslanec Miroslav Beblavý.