Lipšic: Fico má koaličnú vládu so svojimi mecenášmi

TASR | 10.05.2012 11:13
Daniel Lipšic Foto:
Daniel Lipšic
Vláda Roberta Fica nie je jednofarebná. Je to koaličná vláda Smeru, jeho mecenášov a finančných skupín. V rozprave k Programovému vyhláseniu vlády to dnes vyhlásil podpredseda KDH Daniel Lipšic, ktorý žiada, aby "koaličné" rokovania tejto vlády boli verejné.

Rovnako vyzýva premiéra Fica, aby viac nezavádzal verejnosť tvrdeniami o jednofarebnej vláde. „Jednofarebná vláda je mýtus. Vláda Roberta Fica je koaličnou vládou Smeru, mecenášov a finančných skupín,“ zdôraznil niekoľkokrát Lipšic. Svoje tvrdenia opieral o nominácie členov vlády.

„Čo je kvalifikácia Jána Počiatka na ministra dopravy? Ide sa Slovensko zamerať na rozvoj jachtingu? Lebo jachtingu sa rozumie,“ zamyslel sa Lipšic, podľa ktorého sa stal Počiatek šéfom rezortu dopravy vďaka svojmu vzťahu k finančnej skupine J&T. Lipšic sa tiež pýta, či exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, súčasný šéf agrorezortu, prešiel rekvalifikáciou. „Našiel vzťah k pôde, repke olejnej či ošípaným? Alebo je pravý dôvod jeho nominácie vzťah k Jurajovi Širokému,“ poznamenal.

Lipšic spochybnil aj nomináciu ministra životného prostredia Petra Žigu. „Dal sa na pokánie? Doteraz stromy rúbal a teraz ich chce chrániť?“ pýtal sa podpredseda KDH. Podľa neho však pri Žigovej nominácii zavážil jeho vzťah k podnikateľovi z Košíc. Vzťah mecenášov a politickej strany je podľa Lipšica veľmi silný. Pri nomináciách rozhodujú, ako tvrdí, práve oni.

Opozičný poslanec považuje nastavenie tohto systému za chybné a arogantné. Opozícia sa má podľa neho snažiť to napraviť. „Verím, že sa nám to podarí, inak to bude prehra Slovenska,“ vyhlásil. Rovnako spochybnil Ficovo nové ja. Neverí, že z arogantného človeka, ktorý počas volebnej noci cynicky pil Coca-colu, je zrazu citlivý a plachý človek.

Coca-cola je podľa Lipšica dôkaz Ficovho napojenia na finančnú skupinu. Premiér to podľa Lipšica vie a pitím nápoja počas volebnej noci, ktorý požíval aj v byte na Vazovovej v kauze Gorila, dokázal svoju arogantnosť. „Ukázal, že mu to je jedno,“ uviedol Lipšic. Zdôraznil, že „Fico a Cola, to je jediná pravá tvár premiéra“.

Lipšic tiež zdôraznil potrebu chrániť slušných ľudí. Odmieta púšťanie recidivistov z väzníc. Je totiž podľa neho veľa prípadov, ktoré dokazujú, že po prepustení zločinec páchal vážny trestný čin opäť. „V našich väzniciach nie sú Jeani Valjeani,“ vyhlásil s tým, že nahrádzanie nepodmienečných trestov považuje za hazard pre ľudí.

Poslanec Smeru Dušan Jarjabek označil Lipšicovo vystúpenie za vstupné vystúpenie pre založenie jeho novej strany. „Som zvedavý, či tá firma Coca-cola, ktorú ste tak často spomenuli, vám bude robiť sponzora pri založení vašej strany,“ uzavrel Jarjabek.