Rómskym sestrám nepomohla k práci ani vysoká škola

Viera Samková (27) sa v posledných rokoch uchádzala o prácu učiteľky v odbore dejepis v školách v Revúcej, Sirku či Lubeníku. Nikde je nezobrali. „Najskôr som to nechápala ako diskrimináciu, no keď sa neprijatia do zamestnania začali množiť, vychádza mi stále viac, že je za tým môj rómsky pôvod,“ hovorí. Jej prípad sa stal aj dôvodom poslaneckého prieskumu Miroslava Beblavého (SDKÚ) a Bibiány Obrimčákovej (Smer). Do škôl v okrese Revúca, kde sa Viera Samková uchádzala o prácu, si prišli overiť, či neporušujú antidiskriminačný zákon.
Viera Samková bola ochotná pracovať aj ako asistentka učiteľa. Škola Ivana Branislava Zocha v Revúcej však uprednostnila iných uchádzačov, aj s nižším vzdelaním. Jozef Sabol, ktorý bol do konca predchádzajúceho školského roka jej riaditeľom, tvrdenia, že išlo o diskrimináciu, odmieta. „Žiadosť o zamestnanie pani Samkovej sme nemohli akceptovať z dvoch dôvodov. Pozícia dejepisára bola obsadená, a keby sme pani Samkovú prijali za asistentku učiteľa, museli by sme ju zaradiť do 9. platovej triedy, na čo sme v rozpočte nemali zdroje. Mohli sme si dovoliť len človeka so zaradením v tretej platovej triede.“ Bráni sa aj tým, že inšpektorát práce nezistil žiadne nedostatky a že v minulosti už neraz zamestnali ako asistenta učiteľa aj Rómky.
Inak nedopadla ani v ďalších školách, kde sa uchádzala o prácu. Staršia zo sestier Andrea (29), ktorá je v súčasnosti na materskej dovolenke, pochodila rovnako. Ani ona si prácu nenašla. Sestry sa už viackrát obrátili na štátne a kontrolné orgány i mimovládne organizácie. Niektoré ich prípad stále preverujú, niektoré ho zamietli.
„Ako vysokoškolsky vzdelané Rómky v oblasti pedagogiky sme v okrese Revúca ojedinelé,“ hovoria sestry. „Po skúsenostiach so získavaním práce však nadobúdame dojem, že sme študovali zbytočne, lebo Rómom nepomôže k získaniu zamestnania ani vzdelanie. O príklade, aký dáva náš prípad iným Rómom pri úvahách o potrebe vzdelávania sa, ani nehovoriac.“