Hizballáh a Hamas vraj nie sú teroristi

TASR | 29.08.2006 13:59
Taliansky minister zahraničných vecí Massimo D'Alema uviedol, že skupiny ako libanonský Hizballáh a palestínsky Hamas nie sú výhradne teroristickými organizáciami. Malo by sa podľa neho viesť úsilie o ich premenu na politické hnutia.

„Hamas a Hizballáh nie sú al-Káida,“ uviedol D'Alema v rozhovore pre utorkové vydanie denníka Corriere della Sera. „Okrem ich dobre známej zodpovednosti za teroristické činy majú aj politickú stránku, venujú sa pomoci.“

Taliansky minister pripomenul, že aj severoírska IRA a španielska ETA sa stali politickými hnutiami. „Musíme podporovať takúto premenu na Blízkom východe,“ dodal D'Alema s tým, že treba bojovať a poraziť organizácie výlučne zamerané na terorizmus.

Hizballáh i Hamas sú na americkom zozname teroristických organizácií. Európska únia pokladá za teroristickú skupinu Hamas, na zozname však nemá Hizballáh.

Izraelská ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová v utorok uviedla, že „organizácie, ktoré podporujú terorizmus, nemôžu byť súčasťou politického systému – tieto organizácie využívajú demokraciu na šírenie svojich protidemokratických myšlienok“.

Ak by však Hizballáh skutočne prijal rozhodnutie, že zloží zbrane a „prestane zastupovať extrémistickú iránsku ideológiu, zničenie Izraela“, potom by sa mohol stať súčasťou politického systému v Libanone, povedala Livniová pre nemeckú televíziu ZDF.

Livniová zároveň vyzvala krajiny vrátane Nemecka, ktoré v pondelok navštívila, aby vyvíjali tlak na libanonskú vládu s cieľom dosiahnuť, že sa bude usilovať o prepustenie dvoch izraelských vojakov unesených Hizballáhom. Zdôraznila, že k nemu musí dôjsť bez podmienok.

Cezhraničný útok, pri ktorom ozbrojenci Hizballáhu 12. júla zabili troch izraelských vojakov a zajali troch ďalších, vyvolal vyše mesačný konflikt medzi militantným hnutím a Izraelom.

D'Alema v rozhovore uviedol, že Hizballáh izraelská ofenzíva vážne zasiahla, čo je „ďalší z dôvodov usilovať sa o prepustenie rukojemníkov, bezpečnosť Izraela a mier v Libanone“.