Bush žiada ťažiť ropu pri pobreží USA

SITA | 02.08.2008 16:19
George Bush Foto:
Prezident Bush žiada zrušiť zákaz ťažby ropy pri americkom pobreží.
Americký prezident George Bush vyzval Kongres, aby zrušil zákaz ťažby ropy pri pobreží USA. Kongresmanov obvinil z toho, že sú čiastočne zodpovední za terajší prudký rast cien benzínu. Demokratický uchádzač o funkciu amerického prezidenta Barack Obama povedal, že by mohol ťažbu ropy pri pobreží USA tiež podporiť.

„V záujme zníženia tlaku na rast cien, musíme zvýšiť ponuku ropy, hlavne ropy produkovanej doma,“ povedal Bush v pravidelnom rozhlasovom príhovore. Uviedol, že zrušenie zákazu ťažby pri americkom pobreží umožní Američanom využiť obrovské domáce zásoby ropy.

Podľa odborníkov by mohlo ísť o približne 18 miliárd barelov. Americký prezident zároveň vyzval Kongres, aby schválil zákon, ktorý umožní využívať ropu z bridlíc, dovolí prieskum na severe Aljašky a umožní rozšírenie domácej rafinérskej kapacity.

„Ak Kongres nekoná, potom dlhuje rodinám po celej Amerike vysvetlenie, prečo ignoruje ich starosti,“ upozornil Bush. Dodal, že pre vysoké ceny ropy mnohí americkí občania prežívajú ťažké časy, ale uviedol, že „tieto vysoké ceny nie sú nevyhnutné“. „Čiastočne sú výsledkom politiky, pre ktorú sa po celé roky rozhodoval Kongres Spojených štátov,“ vyhlásil. „Teraz má Kongres príležitosť, aby začal odstraňovať túto škodu.“

Obama ťažbu pri pobreží podporuje

Zoči-voči celonárodnej nespokojnosti s vysokými cenami palív demokratický uchádzač o funkciu amerického prezidenta Barack Obama v sobotu povedal, že by mohol podporiť ťažbu ropy pri pobreží USA. Hoci trvá na tom, že vo všeobecnosti ťažbu ropy pri pobreží odmieta, Obama povedal, že by v Kongrese podporil takú nadstranícku legislatívu, ktorá by zahŕňala ťažbu pri Floride. Podľa jeho slov však ide o citlivú otázku vzhľadom na veľkú závislosť tohto štátu od turizmu.

Ak budeme mať na stole plán, ktorý podľa mňa... Foto: SITA
Barack Obama Ak budeme mať na stole plán, ktorý podľa mňa bude zodpovedať cieľom, ktoré si Amerika musí stanoviť, a budú v ňom niektoré veci, ktoré sa mi nepáčia, samozrejme bude to niečo, čo, viete, budem zvažovať, pretože takto sa v demokracii vládne," povedal Obama novinárom na tlačovej konferencii na Floride. Ide o vyjadrenie, ktoré je významným posunom v politike illinoiského senátora, ktorý v minulosti odmietal rozšírenie ťažby pri pobreží USA.

„Ak budeme mať na stole plán, ktorý podľa mňa bude zodpovedať cieľom, ktoré si Amerika musí stanoviť, a budú v ňom niektoré veci, ktoré sa mi nepáčia, samozrejme bude to niečo, čo, viete, budem zvažovať, pretože takto sa v demokracii vládne,“ povedal Obama novinárom na tlačovej konferencii na Floride. Ide o vyjadrenie, ktoré je významným posunom v politike illinoiského senátora, ktorý v minulosti odmietal rozšírenie ťažby pri pobreží USA.