Nahrávka z čiernych skriniek sa končí výkrikmi hrôzy

SITA | 19.04.2010 17:15
Lech Kaczynski - havária Foto:
Trosky lietadla Tu-154 neďaleko ruského Smolenska. Zahynul v ňom poľský prezident Lech Kaczynski.
Nahrávacie zariadenie v kokpite havarovaného poľského špeciálu zaznamenalo desivé výkriky cestujúcich, ktoré dokumentujú posledné sekundy ich života. Pre poľské noviny Dziennik to v nedeľu uviedol jeden z vojenských prokurátorov, ktorí vyšetrujú tragédiu z 10. apríla pri ruskom Smolensku. Nahrávka je súčasťou záznamov z takzvaných čiernych skriniek lietadla, ktoré analyzujú ruskí a poľskí vyšetrovatelia.

„V niekoľkých posledných sekundách nahrávky záznamník v kokpite zachytil zosilňujúci sa šum z oddielov pre cestujúcich. A na konci sme počuli neľudské výkriky hrôzy a bolesti,“ opísal obsah záznamu nemenovaný vyšetrovateľ.

Dve čierne skrinky z lietadla typu Tu-154M, v ktorom zahynul poľský prezident Lech Kaczyński a ďalších 95 ľudí, okrem iného nahrávali rozhovory medzi členmi posádky. Prvá nahrala rádiovú komunikáciu medzi pilotmi a dispečermi vo Varšave a na letisku Smolensk-Severnyj. Druhá zaznamenávala rozhovory v kokpite. Poľský generálny prokurátor Andrzej Seremet podľa denníka rozhodol o odtajnení nahrávok, dramatická časť sa však nemala dostať na verejnosť.

Všetko o tragédii poľského lietadla v Rusku

Obsah čiernych skriniek spoločne analyzujú ruskí experti a poľskí vojenskí vyšetrovatelia. Zo záznamov je údajne zrejmé, že piloti si v posledných chvíľach uvedomovali nemožnosť záchrany. Hneď za kokpitom sa nachádzal priestor pre stewardov a tri salóniky. Prvý z nich bol vyhradený pre prezidentský pár, v nasledujúcich leteli ďalší významní členovia delegácie. Vyšetrovatelia teraz záznamy oboch skriniek musia porovnať s údajmi z tretieho zariadenia, ktoré zaznamenáva parametre letu, aby získali presný časový sled udalostí vedúcich ku katastrofe. Podľa vyhlásenia ruských predstaviteľov, ktoré cituje tlačová agentúra AFP, však nahrané hlasy prekrýva hluk a sú preto nezrozumiteľné.