Stopy newyorskej bomby nevedú k Talibanu

Miloslav Surgoš, Andrej Matišák | 03.05.2010 09:31, aktualizované: 
útočník New York Foto: ,
Priemyselná kamera zachytila v New Yorku muža, ktorý by mal stáť za pokusom a bombový útok.
Prezliekol si tričko, teraz je podozrivý z terorizmu. Newyorská polícia hľadá muža, ktorý by mohol byť za nevydareným bombovým útokom v centre New Yorku. Hoci sa k atentátu pôvodne prihlásil pakistanský Taliban, stopa zrejme vedie do Spojených štátov. Hľadaný muž je totiž beloch.

„Je to biely muž, štyridsiatnik,“ spresnil šéf newyorskej polície Ray Kelly vzhľad muža, s ktorým by sa strážcovia zákona radi porozprávali. Plešatejúci muž je na zázname z bezpečnostnej kamery zachytený niekoľko desiatok metrov od auta, ktoré vystrašilo New York. „Ukradomky sa pozerá smerom späť. Zároveň vidno, že si vyzliekol tmavé tričko a zostal v červenom tričku, ktoré mal pod ním. Tmavé skryl do plecniaka, ktorý mal so sebou,“ citovali Kellyho agentúry.

Polícia však priznáva, že muž môže byť nevinný, keďže ho zatiaľ nijaký dôkaz nespája s terénnym Nissanom.

Práve v odstavenom aute so spusteným motorom a výstražnými smerovkami policajti objavili amatérske výbušné zariadenie – nádoby s propánom, kanistre s benzínom a zábavnú pyrotechniku. V aute sa nachádzalo aj dusíkaté hnojivo, hoci nie ten typ, ktorý sa využíva pri výrobe domáckych výbušnín. Hoci samotná bomba nebola veľmi účinná, ak by explodoval benzín a plyn, mohlo dôjsť k ohrozeniu životov.

Newyorská polícia preto uzavrela oblasť Manhattanu okolo známeho námestia Times Square, miesto, hojne navštevované domácimi i turistami.

Vyšetrovatelia majú k dispozícii aj video, na ktorom vidno utekajúceho muža neďaleko miesta činu. I po ňom pátrajú. Keďže obaja muži sa nachádzali blízko terénneho auta, ak sú i nevinní, mohli by podať dôležité svedectvo. Jedno je isté: polícia sa prikláňa k názoru, že prihlásenie sa k činu od pakistanského Talibanu, ktorý útok označil za pomstu za smrť nedávno zabitých lídrov, je falošnou stopou.

„Nie sú žiadne dôkazy, že to súvisí s Al-Kajdá alebo inou veľkou teroristickou organizáciou,“ oficiálne priznal už i starosta New Yorku Michael Bloomberg.

To, že by sa o útok pokúsila organizácia so skúsenosťami, sa nevidí ani viacerým expertom. „Výbušnina zlyhala, kto ju pripravoval, nemal dostatok skúseností. To naznačuje, že ide skôr o pokus jednotlivca alebo skupiny napodobniť veľké útoky, či už domáceho terorizmu alebo zo sympatií k Al-Kajdá,“ vysvetlil pre Pravdu Paul Wallace, odborník na terorizmus z Missourskej univerzity. „Ak je v tom Al-Kajdá, tak len ako ikona, vzor, nie ako súčasť tohto sprisahania. Al-Kajdá je decentralizovaná sieť a hoci občas poskytuje výcvik či pomoc, predovšetkým slúži ako inšpirácia pre miestne skupiny a jednotlivcov.“

Pakistanský Taliban definitívne zamieta i Shuja Nawaz, odborník na Južnú Áziu z Atlantickej rady USA. „Taliban nemá globálnu agendu ani dosah. Pochybujem, že toto naplánovali,“ povedal pre Pravdu. „Podľa typu bomby a použitia pyrotechniky ako rozbušky ide zrejme o amatérov,“ dodal.