Gréci dajú na dva dni ruky za hlavu, nesúhlasia s uťahovaním opaskov

SITA | 03.05.2010 15:11
Grécko Foto:
Grécki smetiari nesúhlasia s rušením 13. a 14. platov.
Hlavný grécky odborový zväz pre pracovníkov verejného sektora vyhlásil od utorka 48-hodinový štrajk v reakcii na schválenie balíčka úsporných opatrení. Konfederácia zväzov verejných zamestnancov (ADEDY), ktorá reprezentuje asi pol milióna pracovníkov, pôvodne plánovala štrajk len na stredu.

„Zintenzívnime náš boj,“ uviedol zväz vo vyhlásení v reakcii na úsporný balíček, v rámci ktorého Grécko na tri roky zmrazí platy vo verejnom sektore, škrtne trinásty a štrnásty plat, zníži sociálne dávky, zruší mimoriadne sezónne dávky pre dôchodcov a zvýši priemerný vek odchodu do dôchodku z terajších 53 na 67 rokov.

Členovia eurozóny schválili finančnú pomoc Grécku potom, čo Atény v nedeľu prijali podmienky dohody, ktorá krajine otvára dvere k finančným prostriedkom od EÚ a MMF. Predpokladom jej získania bolo schválenie balíčka úsporných opatrení, ktorého cieľom je znížiť deficit štátneho rozpočtu v priebehu najbližších troch rokov o 10 až 11 percentuál­nych bodov.

Grécky prezident Karolos Papoulias varoval v pondelok premiéra Geórgia Papandréa, že súbor úsporných opatrení musí byť sprevádzaný aj intenzívnym bojom proti korupcii, ktorá minulý rok stála štátnu ekonomiku odhadom 755 miliónov eur. „Som presvedčený, že grécki občania budú reagovať pozitívne, no musia si byť istí, že každý, kto sa obohatil na ich úkor, bude potrestaný,“ vyhlásil prezident.