Fidesz chce uzákoniť pamiatku Trianonu

„My poslanci Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, ktorí veríme, že Boh je pánom dejín… si pripomíname jednu z najväčších historických tragédií maďarstva, mierový diktát podpísaný 4. júna 1920, ktorý rozkúskoval historické Maďarsko a maďarský národ zatlačil pod zvrchovanosť viacerých štátov,“ uvádza sa v navrhovanom texte. Rozpad Uhorska sa v ňom ďalej označuje za „zahraničnými mocnosťami vyvolané nespravodlivé a nezaslúžené roztrhnutie maďarského národa“.
Návrh zákona pripúšťa, že „z histórie známe pokusy vyriešiť otázky vyplývajúce z trianonského mierového diktátu vrátane nových úprav hraníc vykonaných s pomocou cudzích mocností, ako aj úsilie zlikvidovať národnú totožnosť v znamení ideológie internacionalizmu zlyhali“. Parlament má preto na návrh Fideszu deklarovať, že problémy súvisiace s Trianonom „možno vyriešiť jedine v rámci pravidiel medzinárodného práva“. Súčasne však text žiada dodržiavanie „práva národných spoločenstiev na vnútorné sebaurčenie“ a odsudzuje „každé úsilie smerujúce k vyvolaniu asimilácie častí národa žijúcich v menšine na území daných štátov“.
Parlament má tiež vyhlásiť, že „každý príslušník a každá komunita maďarstva daného pod zvrchovanosť viacerých štátov, je súčasťou jednotného maďarského národa, ktorého spolupatričnosť preklenujúca štátne hranice je skutočnosťou a súčasne rozhodujúcim prvkom osobnej a spoločnej totožnosti Maďarov“.
„Národné zhromaždenie Maďarskej republiky považuje za svoju povinnosť napomenúť dnes žijúcich príslušníkov národa i budúce generácie, aby naveky pamätajúc na trianonským mierovým diktátom spôsobenú národnú tragédiu… prispievali k posilneniu národnej spolupatričnosti,“ uvádza sa v návrhu zákona.