Barroso tlačí na Orbána

odu, ČTK, čap | 03.06.2010 18:33
Viktor Orbán Foto:
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Európska komisia sa zobudila, jej predseda José Barroso vyzval maďarského premiéra Viktora Orbána, aby rokoval so Slovenskom o zákone o dvojakom občianstve. Vysokopostavený zdroj v Bruseli pre Pravdu uviedol, že znepokojenie tlmočia Maďarsku aj veľké štáty Európskej únie.

Z bruselskej administratívy v tejto súvislosti preniklo, že veľké štáty znervózňuje, ako sa na dvojaké občianstvo začal nabaľovať aj Trianon. „Medzi štyrmi očami a aj cez diplomatické kanály vláda v Budapešti počúva, že zašla ďaleko. Platí to o postoji Nemecka, Francúzska aj Poľska. Pridalo sa už aj Španielsko,“ povedal pre Pravdu zdroj, ktorý si neželá byť menovaný.

Šéf komisie Barroso sa o potrebe rokovať o dvojakom občianstve zmienil po stretnutí s novým maďarským premiérom v Bruseli. Orbán však takéto rokovanie zatiaľ odmietal.

„Požiadal som premiéra Orbána, aby rokoval o tejto otázke s partnermi v Európe,“ zareagoval šéf komisie na otázku, čo hovorí tomu, že Maďari o kontroverznom zákone nechceli s Bratislavou rokovať.

Barrosov apel na Orbána znamená zásadnú zmenu v postoji Bruselu k dvojakému maďarskému občianstvu. Európska komisia doteraz tvrdila, že nemá možnosti, aby zasahovala do spornej veci medzi Budapešťou a Bratislavou. Pred týždňom reagovala neutrálne na otázku Pravdy, či ju znepokojuje predstava, že do schengenského priestoru voľného pohybu osôb budú môcť bez problémov vstupovať občania nečlenských štátov EÚ s maďarskými dokladmi.

Matthew Newman, hovorca eurokomisárky Viviane Redingovej, ktorá má na starosti spravodlivosť, základné práva a občianstvo, nevyjadril nijakú obavu – poukázal na to, že Brusel nemôže vstupovať do témy maďarského dvojakého občianstva: „Štátna príslušnosť je v kompetencii členskej krajiny EÚ. Každá má suverenitu rozhodovať, ako udeľuje občianstvo. Európska komisia nemá právomoc ovplyvňovať pravidlá členského štátu v otázke štátnej príslušnosti,“ znela presne jeho odpoveď.

Vo štvrtok už Barroso povedal, že je namieste, aby sa o podobných citlivých veciach rokovalo bilaterálne. Orbán opakovane odmietal slovenské výzvy na rokovanie o tejto citlivej otázke s tým, že ide o predvolebnú rétoriku, do ktorej odmieta vstupovať. Konanie volieb pripomenul i Barroso, ktorý povedal, že preto nebude robiť žiadne historické komentáre, lebo si je vedomý, aká veľmi citlivá táto téma je. O to viac v predvolebnom období.