Fico pre Le Figaro: Budapešť sa správa, akoby sme neexistovali

SITA | 04.06.2010 13:31
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico v piatok kritizoval Maďarsko, ktoré sa rozhodlo uľahčiť udeľovanie občianstva etnickým Maďarom v susedných štátoch, a nazval ho "extrémistickou krajinou, ktorá vyváža svoj hnedý mor". Fico počas rozhovoru pre francúzsky denník Le Figaro uviedol, že Maďarsko sa správa, akoby Slovensko ani neexistovalo.

Fico odsúdil májové hlasovanie maďarského parlamentu, v ktorom poslanci rozhodli o tom, že 3,5 milióna etnických Maďarov žijúcich v susedných krajinách, najmä na Slovensku a v Rumunsku, môže získať maďarské občianstvo bez toho, aby mali v Maďarsku trvalý pobyt. Prijatie novely zákona o štátnom občianstve rozhnevalo Bratislavu, no Bukurešť a Belehrad zostali pokojné.

„Ide o konflikt hodnôt medzi Slovenskom, ktoré má hlboké antifašistické tradície, a touto extrémistickou krajinou (Maďarskom), ktorá exportuje svoj ‚hnedý mor‘,“ uviedol Fico pre Le Figaro a zjavne hovoril o fašizme.

Maďarský prezident László Sólyom v pondelok podpísal spomínanú novelu zákona. Návrh novely o občianstve predložil blok Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemo­kratická ľudová strana (Fidesz-KDNP) a v parlamente zaň 26. mája hlasovalo 344 poslancov, traja boli proti a piati sa zdržali hlasovania. Novela vstúpi do platnosti 20. augusta, avšak aplikovať ju bude možné až od 1. januára 2011. Novela zákona umožní etnickým Maďarom požiadať o udelenie občianstva bez toho, aby mali trvalý pobyt na území Maďarska. Stačí, že budú mať maďarský pôvod a budú hovoriť po maďarsky. Neznamená to však, že automaticky získajú aj volebné právo.