Obama, stačilo, odkazujú Briti

svk, Reuters | 11.06.2010 21:09
Obama, ropa Foto:
Americký prezident Barack Obama počas prejavu v štáte Louisiana. Únik ropy z Mexického zálivu označil za bezprecedentnú ekologickú katastrofu.
Ropná škvrna v Mexickom zálive už zamoruje obe strany Atlantiku. Politické splodiny dorazili až na britské brehy. Londýn sa ostro ohradzuje proti agresívnym slovám amerického prezidenta Baracka Obamu na adresu ropnej spoločnosti BP.

Od cien akcií britského giganta totiž závisí okrem iného hodnota britských penzijných fondov, a teda výška dôchodkov. Britskí politici si preto myslia, že Obama by sa mal začať mierniť.

„Nebudem sa miešať do debaty, ktorej hrozí, že sa zvrhne na megafónovú diplomaciu,“ vyhlásil na adresu Bieleho domu britský vicepremiér Nick Clegg. Tvrdí, že únik ropy je veľkou ekologickou katastrofou a je v záujme všetkých, aby sa ju čo najskôr podarilo zastaviť. To sa však podľa neho nedá politikárčením a robením si naschválov. Ešte pred Cleggom Obamu nepriamo kritizoval i konzervatívny londýnsky starosta Boris Johnson, ktorého znepokojila „antibritská rétorika“ z druhej strany Atlantiku.

Britskí politici tak reagovali na ostré slová Obamu, ktorý sa vraj radil s expertmi, aby „vedel, koho nakopať do zadku“. Omnoho viac však Britov znepokojili slová z Bieleho domu o tom, že treba odvolať šéfa BP a stopnúť vyplácanie dividend. Tieto výroky následne ďalej zmenšili hodnotu akcií BP. Tie sú pritom veľkou súčasťou portfólia britských penzijných fondov – z každých siedmich libier, ktoré dôchodcovia dostávajú z akcií najväčších firiem, je jedna od BP. Spoločnosť, ktorej názov kedysi znel British Petroleum, je navyše významným prispievateľom do britského rozpočtu.

Pre Obamu je to zložitá situácia – v čase, keď narastá kritika toho, ako jeho vláda ekologickú katastrofu zvláda, domáce publikum na podobne ostré prejavy reaguje kladne. Zároveň to však zhoršuje vzťahy so spojencami, čo je opak Obamových sľubov z kampane.

Tretia najväčšia ropná spoločnosť sveta musí popri škvrne čeliť aj tlaku verejnej mienky, u ktorej má čoraz horšie meno. Podľa najnovších odhadov z poškodeného vrtu denne unikalo možno až 50-tisíc barelov ropy (8 miliónov litrov). BP pritom krátko po poškodení tvrdila, že do vôd sa dostáva najviac 5-tisíc barelov. Odborníci neskôr odhady upravili na 20-tisíc barelov, najnovšie údaje však hovoria o ešte vyšších číslach. Spoločnosť tvrdí, že vďaka ventilu na poškodenom potrubí už dokáže zlikvidovať väčšinu unikajúcej ropy.