Švédska princezná Victoria sa vydala, svetové agentúry to odbojkotovali

ČTK, iDnes.cz | 19.06.2010 20:04
princezná Victoria Foto:
Švédska princezná Victoria a Daniel Westling počas svadobného obradu.
Švédska korunná princezná Victoria sa v Štokholme vydala za svojho dlhoročného priateľa, trénera fitness Daniela Westlinga. Svoje "áno" si snúbenci povedali pred oltárom štokholmskej katedrály.

Na významnú udalosť švédskej kráľovskej rodiny sa do Štokholmu zišlo 1100 pozvaných hostí, predstavitelia všetkých európskych kráľovských a šľachtických rodín, medzi nimi napríklad monacké knieža Albert alebo britský princ Edward.

Šťastím žiariaca nevesta mala na sebe jednoduché šaty zo smotanovo bieleho hodvábu od švédskeho návrhára Pära Engshedena s päťmetrovou vlečkou. Tiára a závoj zdobili už jej matku, kráľovnú Silviu, ktorej svadba sa odohrala na deň presne pred 34 rokmi. Šťastie a dojatie sa zračilo aj v tvári ženícha oblečeného v čiernom fraku, bielej košeli s bielym motýlikom.

Po svadobnom obrade novomanželov odišli v kočiari k prístavu, kde nasadli do kráľovskej lode, ktorá ich odviezla do zámku Drottningholm na večerný banket. Rovnakou loďou sa v deň svadby plavili pred 34 rokmi aj rodičia Victorie. Novomanželia budú po svadbe bývať vo vlastnom zámku Haga severne od Štokholmu.

Novomanželia prešli v otvorenom koči mestom. Foto: ČTK/AP
svadba, princezná Victoria Novomanželia prešli v otvorenom koči mestom.

Cestu snúbencov do chrámu a potom novomanželov späť mestom v otvorenom kočiari sledovalo v uliciach švédskej metropoly štvrť milióna divákov, na bezpečnosť dozeralo viac ako 5-tisíc vojakov a 2-tisíc policajtov. Na slávnostnú výzdobu mesta, kde predsvadobné oslavy trvali tri dni a vyvrcholili piatkovou recepciou, ktorú usporiadala švédska vláda na štokholmskej radnici, z Kolumbie doviezli 40-tisíc kvetín.

Sobáš 32-ročnej Victorie a 36-ročného Westlinga je prvá kráľovská svadba vo Švédsku od roku 1976, keď sa brali rodičia nevesty, kráľ Carl XVI. Gustav a kráľovná Silvia. Svadbe dlho bránil odpor kráľa voči občianskemu pôvodu snúbenca. Aj keď čas preveril trvalosť ich vzťahu, kráľ sobáš povolil. Mnoho Švédov, ktorí pochybujú o nutnosti zachovávať monarchiu, uvítalo, že si princezná berie muža neurodzeného pôvodu.

Victoria je najstaršia z troch detí kráľovského páru a prvá v nástupníctve na trón. Na svoju rolu kráľovnej sa snažila pripraviť štúdiami na univerzite v Yale v USA, stážami v OSN, na švédskom zastúpení v EÚ, v armáde a vo švédskej vláde. Hovorí niekoľkými svetovými jazykmi.

Victoria je dlhodobo najobľúbenejším členom kráľovskej rodiny a podľa posledných prieskumov si tretina Švéda želá, aby vystriedala na tróne svojho otca. Kráľ by mal podľa nich budúci rok odísť do dôchodku a prenechať trón dcére. Polovica opýtaných si oproti tomu želá, aby kráľ na čele krajiny zostal. Kráľ však nemá v úmysle odstúpiť, pretože v panovaní vidí svoju celoživotnú úlohu.

Šťastím žiariaca švédska princezná Victoria po... Foto: ČTK/AP
svadba, princezná Victoria Šťastím žiariaca švédska princezná Victoria po svadobnom obrade.

Z Daniela Westlinga, ktorý pochádza z rodiny komunálneho úradníka a poštovej úradníčky, sa teraz stane princ Daniel a vojvodca z Västergötlandu. Jeho výstup medzi elitu oslávilo aj jeho rodné mestečko Ockelbo so šiestimi tisíckami obyvateľov.

Nákladná svadba, ktorá stála v prepočte zhruba 10,4 milióna eur (polovicu zaplatí kráľovský dvor), vyvolala mnoho diskusií vo švédskej spoločnosti. Mnohým sa zdá príliš drahá, okázalá a archaická v dobe, keď krajina prežíva najhoršiu ekonomickú recesiu od druhej svetovej vojny.

Svadbu celý deň vysielala naživo švédska televízia, ale k bojkotu informácií o tejto udalosti pristúpili tri svetové agentúry – AP, Reuters a AFP – ktoré sa rozhodli, že nebudú poskytovať spravodajstvo vo forme textu, fotografií ani videozáznamov. Viedli ich k tomu údajne nezvyčajné obmedzenia, ktoré zaviedla verejnoprávna švédska televízia SVT.