Moskva protestuje proti Clintonovej výrokom o Gruzínsku

SITA | 07.07.2010 19:31
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu ostro protestovalo proti výrokom americkej ministerky zahraničia Hillary Clintonovej, ktorá označila Abcházsko a Južné Osetsko za "okupované územia" patriace Gruzínsku. Rusko tieto dva regióny, ktorých politické vedenie sa riadi príkazmi Moskvy, považuje za samostatné krajiny.

Napriek naliehaniu Moskvy však ich nezávislosť doteraz uznala len Venezuela, Nikaragua a ostrovný štátik Nauru – ostatné krajiny sveta naďalej považujú Abcházsko aj Južné Osetsko za gruzínske odštiepenecké regióny.

„Použitie výrazu okupácia americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou je v tejto súvislosti úplne bezdôvodné,“ píše sa v stredajšom vyhlásení ruského rezortu zahraničia. „Na území Gruzínska nie je ani jeden jediný ruský vojak. Ruský vojenský kontingent je na území Abcházska a Južného Osetska. Naliehame na našich partnerov, aby brali do úvahy túto objektívnu skutočnosť,“ píše ministerstvo.

Clintonová v piatok na návšteve v gruzínskej metropole Tbilisi obvinila Rusko, že nedodržiava dohodu o prímerí s Gruzínskom, ktorú Moskva a Tbilisi podpísali po vzájomnom vojenskom konflikte v roku 2008. Clintonová zároveň Kremeľ obvinila z toho, že v gruzínskych odštiepeneckých oblastiach Abcházsko a Južné Osetsko buduje stále vojenské základne, čo je tiež v rozpore s predošlými sľubmi Moskvy.

„Vyzývame Rusov, aby dodržiavali dohodu, ktorú podpísali,“ povedala šéfka americkej diplomacie na spoločnej tlačovej konferencii s gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim. To podľa nej znamená, že ruská armáda by sa mala stiahnuť na pozície spred invázie z augusta 2008.