Zdravotníctvo v KĽDR je v rozpade, lekári operujú aj bez anestetík

SITA | 15.07.2010 07:58
Zdravotníctvo v Severnej Kórei je v stave rozpadu. Lekári musia niekedy vykonávať amputácie a iné operácie bez anestézie, pracujú pri svetle sviečok, používajú nesterilizované injekčné ihly a nemocniciam chýbajú aj tie najzákladnejšie lieky. Vo štvrtok to v správe konštatovala organizácia Amnesty International (AI).

Katastrofálny stav zdravotníctva je dôsledkom neustále sa zhoršujúcej ekonomickej situácie v KĽDR, kde mnohým z 24 milióna obyvateľov hrozia zdravotné problémy súvisiace s chronickou podvýživou ako tuberkulóza či anémia.

„Severná Kórea neposkytuje svojim občanom ani najzákladnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ uvádza autorka správy Catherine Baberová. Medzinárodné spoločenstvo vyzýva, aby obnovilo humanitárnu pomoc pre KĽDR. „Severokórejčania majú kritickú potrebu zdravotníckej a potravinovej pomoci,“ píše v správe s tým, že pomoc pre KĽDR by sa „nemala zneužívať ako politický futbal“.

Správa sa opiera o výpovede vyše 40 Severokórej­čanov, ktorí utiekli z krajiny, ako aj o zdravotnícke organizácie a profesionálov, ktorí spolupracovali so Severnou Kóreou. Pracovníci Amnesty International nedostali možnosť osobne navštíviť KĽDR. Z výpovedí svedkov však vyplýva, že nemocnice často nemajú elektrinu a lekári nemajú k dispozícii dostatok liekov.

„Ak má šťastie, pacient dostane počas operácie anestéziu, no niekedy nie dosť na to, aby necítil bolesť. Bez základných liekov nemôžu zdravotnícke zariadenia v Severnej Kórei poskytovať služby ako operácie bez ohrozenia života pacientov,“ píše AI. Lekári často nedostávajú plat a hoci je zdravotná starostlivosť bezplatná, Severokórejčania musia lekárom dávať peniaze za ošetrenie.