Bin Ládin sa objavil vo vyzradených spisoch

svk, Reuters | 28.07.2010 09:57
Usama bin Ládin, SITA/AP Foto:
Usama bin Ládin sa mal podľa uniknutých záznamov pravidelne objavovať na stretnutiach s najvyššími predstaviteľmi teroristickej siete.
Šéf teroristov z Al-Kajdá sa podľa amerických tajných služieb už dávno stratil z radarov vyzvedačov. Usama bin Ládin sa však teraz znova objavil. Jeho meno sa nachádza v niektorých z vyše 90-tisíc vojenských záznamov, ktoré zverejnil internetový server Wikileaks. Vodcu teroristickej siete podľa záznamov niekoľkokrát videli na stretnutiach.

„V pakistanskej Kvéte sa dokázateľne konala schôdza na najvyššej úrovni, na ktorej šesť samovražedných útočníkov dostalo príkazy na operáciu v severnom Afganistane,“ píše sa v jednej zo správ od vojakov síl NATO. „Také stretnutia sa konajú každý mesiac a zvyčajne sa na nich zúčastňuje zo dvadsať ľudí. Miestom stretnutia býva buď Kvéta, alebo dediny v afgansko-pakistanskom pohraničí. Štyrmi najdôležitejšími mužmi na týchto stretnutiach sú mulla Umar, Usama bin Ládin, mulla Dadulláh a mulla Baradar,“ spresňuje správa zoznam prítomných vysokých predstaviteľov Al-Kajdá a Talibanu.

Zverejnené dokumenty sú v priamom rozpore so slovami šéfa CIA Leona Pannettu, že tajné služby o pobyte bin Ládina nemajú od roku 2003 žiadne správy. Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová pritom počas svojej návštevy Pakistanu minulý týždeň vyhlásila, že verí, že bin Ládin sa skrýva práve v tejto krajine. „A myslím si, že niekto v pakistanskej vláde aj vie kde,“ zatlačila na Islamabad.

Server Wikileaks zverejňuje tajné informácie, o ktorých si myslí, že by ich verejnosť mala poznať. Vyše 90-tisíc záznamov z vojny v Afganistane z rokov 2004–2009 patrí medzi jeho dosiaľ najväčšie úlovky. Záznamy okrem iného hovoria o vysokom počte mŕtvych civilistov, zvyšujúcom sa počte útokov a lepšej výzbroji Talibanu aj o skrytej vojne Iránu a Pakistanu proti spojeneckým jednotkám.

Väčšina informácií neodhaľuje nič, o čom by sa doteraz nevedelo. Únik informácií však môže vyvolať tlak verejnej mienky na stiahnutie vojakov z Afganistanu, čo je ostatne cieľ, ktorým sa predstavitelia Wikileaks netaja. Americký prezident Barack Obama, ktorý rozhodol o vyslaní ďalších 30-tisíc vojakov do stredoázijskej krajiny, sa môže dočkať aj opozície od vlastnej strany, ktorá sa bude snažiť pred novembrovými kongresovými voľbami získať politické body.