Strahov sa asi stane obeťou investorov

SITA | 05.08.2010 15:58
Štadión, Strahov Foto:
Strahovský štadión v Prahe.
Praha pravdepodobne príde o jednu zo svojich dominánt: obrovský štadión na Strahove, symbol komunistických spartakiád.

Český zväz telesnej výchovy (ČSTV), ktorému štadión patrí, chce pozemky využiť na novú výstavbu. Informáciu priniesol vo štvrtok český denník Hospodářske noviny.

Ak funkcionári ČSTV dotiahnu svoj plán do úspešného konca, v Prahe sa otvorí priestor k unikátnemu realitnému obchodu za miliardy českých korún. „Strahovský projekt je jednou z možností ako financovať šport v Česku,“ povedal HN predseda ČSTV Pavel Kořan. Plán počíta s uvoľnením 35 hektárov strahovských pozemkov, ktoré podľa Kořana majú hodnotu sedem miliárd českých korún. ČSTV z týchto 35 hektárov vlastní iba desatinu, zvyšok patrí Prahe a štátu. Lenže spomínané pozemky sa bez zbúrania športových objektov komerčne využiť nedajú.

Strahovský štadión, ktorý sa začal stavať už v 30. rokoch minulého storočia, je v súčasnosti chránenou kultúrnou pamiatkou. Jeho priestory sú však dosť schátralé a Ministerstvo kultúry ČR ho môže vyňať zo zoznamu kultúrnych pamiatok. Autori projektu na zbúranie strahovského štadióna preto dúfajú, že mesto Praha a štát odblokovanie svojich pozemkov na Strahove privítajú. A okrem toho zaplatia ČSTV výstavbu nového športového areálu v Prahe – Letňanoch. Ak plán na likvidáciu schátralého štadióna vyjde, developeri sa o strahovské pozemky doslova pobijú.

„Na trhu by to bola veľmi atraktívna ponuka. Lebo v centre Prahy nie je pre rezidenčné bývanie v súčasnosti žiadny porovnateľne veľký a kvalitný pozemok,“ povedal HN analytik spoločnosti King Surge Ondřej Novotný.

Myšlienka zbúrať na Strahove spartakiádny štadión nie je nová. Športovci zatiaľ nikdy neboli v takej situácii, aby museli uvažovať o odchode zo Strahova. Tento rok je však tento krok veľmi reálny.

„Finančná situácia športu je kritická,“ tvrdil podpredseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. Niekdajší miliardový ročný príjem športových zväzov zo Sazky sa totiž scvrkol na minuloročných 175 miliónov Kč. Ak vláda odsúhlasí chystané daňové zmeny pre lotérie, tento štedrý zdroj českému športu vyschne úplne. Štátna dotácia pre šport už v tomto roku klesla o 50 miliónov Kč. „Na budúci rok dokonca hrozí osudový škrt 160 miliónov Kč. Taký obrovský zásah do telovýchovy môže český šport zložiť na kolená,“ varuje minister školstva Josef Dobeš.