Medvedev: Vojna s Gruzínskom bola správna vec

SITA | 08.08.2010 15:14
Viesť vojnu proti Gruzínsku o odštiepenecké regióny Abcházsko a Južné Osestsko bolo nie ľahké, ale dobré rozhodnutie. V nedeľu to na návšteve abcházskeho hlavného mesta Suchumi vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Návštevu si načasoval presne na deň 2. výročia začiatku rusko-gruzínskej vojny. „Čas ukázal, že to bolo dobré rozhodnutie. Existencia národov Abcházska a Južného Osetska bola v ohrození,“ povedal Medvedev. Rusko pritom doteraz tvrdilo, že agresorom bolo Gruzínsko, zatiaľ čo podľa Tbilisi vojnu začalo Rusko.

Medvedev v Suchumi navštívil miestnu koncertnú halu, školu, ktorej obnova bola financovaná Moskvou, a potom sa zhováral s ruskými turistami prechádzajúcimi sa po pobreží Čierneho mora. „Nič neľutujem. Ak by sme neuznali Abcházsko a Južné Osetsko, teraz by som tu nepil kávu. Pravdepodobnejšie je, že by tu bol dlhotrvajúci krvavý konflikt. Predišli sme krvavej masakre,“ uisťoval Medvedev ruských turistov.

Gruzínski predstavitelia na Medvedevovu návštevu v Abcházsku zareagovali podráždene. Podľa podpredsedu gruzínskej vlády Timura Jakobašviliho by sa mal Medvedev radšej zaujímať o požiare, ktoré nivočia Rusko. „Myslím si, že by bolo lepšie, keby sa ruský prezident zaoberal domácimi problémami. Možno sa touto návštevou snaží len odvrátiť pozornosť od nich,“ cituje Jakobašviliho agentúra AFP.

Rusko krátko po vojne s Gruzínskom v roku 2008 uznalo Abcházsko aj Južné Osetsko za samostatné krajiny. Napriek naliehaniu Moskvy však ich nezávislosť doteraz uznala okrem nej len Venezuela, Nikaragua a ostrovný štátik Nauru – ostatné krajiny sveta naďalej považujú Abcházsko aj Južné Osetsko za gruzínske odštiepenecké regióny.