Castro vraj súhlasil s umiestnením rakiet len zo socialistickej solidarity

ČTK | 24.08.2010 22:03
Fidel Castro Foto:
Bývalý kubánsky vodca Fidel Castro počas stretnutia s vedcami v Havane.
Bývalý kubánsky vodca Fidel Castro vraj súhlasil v roku 1962 s rozmiestnením sovietskych jadrových rakiet na Kube zo socialistickej solidarity. Toto rozhodnutie označil počas stretnutia s vedcami v Havane za "obeť" a "veľmi ťažké".

„Nemali sme žiadny záujem na tom, aby sme tu tie rakety mali. Pre nás to vtedy bola záležitosť internacionalizmu. Keď sme očakávali, že za nás socialistický tábor bude bojovať a prinášať obete, tak sme museli aj my byť pripravení k obetiam,“ tvrdil Castro podľa kubánskych médií.

Počas tzv. kubánskej krízy na začiatku 60. rokov 20. storočia rozmiestnil dnes už zaniknutý Sovietsky zväz na Kube v bezprostrednej blízkosti americkej Floridy rakety stredného doletu. Vtedy stál svet na pokraji atómovej vojny. Tej sa podarilo v poslednej chvíli zabrániť, pretože Moskvu americké námorné sily donútili, aby od inštalácie ďalších rakiet upustila. Po následných rokovaniach z Kuby odstránili aj už rozmiestnené rakety.

Castro v uvedenom rozhovore tiež varoval pred vypuknutím jadrovej vojny na Blízkom a Strednom východe. Podľa kubánskych médií uviedol, že je možné, že v spore USA s Iránom vznikne situácia podobne nebezpečná ako tá v roku 1962.