Palestína: Ahmadínedžád utláča vlastný ľud, nech sa o nás nestará

SITA | 05.09.2010 10:57
Mahmúd Ahmadínedžád Foto:
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád
Palestínska samospráva prezidenta Mahmúda Abbása v sobotu odsúdila výroky iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, ktorý deň predtým ostro kritizoval obnovenie priamych mierových rokovaní s Izraelom.

„On, ktorý nereprezentuje iránsky ľud, ktorý zmanipuloval voľby, utláča Iráncov a uzurpoval moc, nemá právo hovoriť o Palestíne alebo palestínskom prezidentovi,“ vyhlásil hovorca samosprávy Nábil Abú Rudajna, ktorého citovala palestínska tlačová agentúra Wafa.

Ahmadínedžád je presvedčený, že blízkovýchodné mierové rokovania, ktoré obnovili vo štvrtok vo Washingtone, zlyhajú. Abbás je podľa iránskeho lídra rukojemníkom Izraela a jeho rokovania s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom sú nelegitímne, keďže nemá právo hovoriť za všetkých Palestínčanov. Ahmadínedžád tvrdí, že jediným spôsobom, ako zabezpečiť práva Palestínčanov, je odpor.

„O osude Palestíny sa rozhodne v Palestíne palestínskym odbojom, a nie vo Washingtone, Londýne či v Paríži,“ vyhlásil. Propalestínskemu zhromaždeniu v Teheráne tiež povedal, že obyvatelia blízkovýchodného regiónu sú schopní „odstrániť Izrael zo svetovej scény“.
Informácie priniesol portál cnn.com.