Čilským baníkom pustili futbal

svk, Reuters, ČTK | 09.09.2010 12:23
baníci, Čile Foto:
Príbuzní zavalených baníkov sledujú zápas medzi Čile a Ukrajinou pred baňou San José.
Výkriky radosti sa v zavalenej čilskej bani neozvali. Tridsaťtri mužov, pochovaných zaživa, si síce mohlo pozrieť futbalový zápas, reprezentácia ich však sklamala. Aspoň na chvíľu však mohli zabudnúť na zdravotné problémy, ktoré sa už začali ozývať.

„Odskúšali sme prenos signálu a zdá sa, že je v poriadku,“ vyhlásil čilský Úrad pre mimoriadne situácie. Miniprojektor s optickým vláknom, ktoré má slúžiť na spojenie baníkov s povrchom, prešiel zaťažkávacou skúškou – muži si mohli aj v podzemí pozrieť priateľský futbalový zápas Čile v Kyjeve. Juhoameričania v dresoch s nápismi „Baníci buďte silní“ síce Ukrajine podľahli 1:2, no futbal, premietaný na stenu, aspoň na chvíľu rozjasnil čakanie na záchranu.

Baníci mali aj zasvätený komentár. Jeden z nich, Franklin Lobos, je totiž bývalý prvoligový futbalista, ktorý v osemdesiatych rokoch niekoľkokrát obliekol aj reprezentačný dres. Po skončení kariéry z finančných dôvodov začal pracovať ako šofér v bani.

V podzemí sa však už začínajú objavovať aj problémy. Záchranári museli zavaleným baníkom spustiť antibiotiká a ďalšie liečivá. Jeden z nich totiž trpí neznesiteľnou bolesťou zubov. Návšteva zubára pritom prichádza do úvahy až po vyslobodení, čiže najskôr o dva, tri mesiace. Ďalší z baníkov dostáva cez komunikačnú šachtu lieky na vysoký krvný tlak. Tieto problémy však nesúvisia s nedobrovoľným uväznením, baník na hypertenziu trpel už predtým.

Lekári sa musia postarať aj o jedného diabetika, ktorý dostáva prídel inzulínu. Záchranári pritom varujú, že riziká ochorení budú čoraz väčšie. Zvlášť veľká obava panuje z kožných problémov. Všetkých baníkov trápia odreniny či plesne na nohách. Kým na povrchu sú podobné ťažkosti len drobnou a ľahko liečiteľnou nepríjemnosťou, 700 metrov pod povrchom predstavujú výrazné zdravotné riziko. V bani sa totiž teplota stále pohybuje okolo 30 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu dosahuje až takmer 90 percent. Akákoľvek otvorená rana či obyčajný škrabanec od padajúcich skál môžu prerásť do vážnej infekcie. Miesta na tele, kde sa hromadí pot, sú bez prístupu k sprche zase dokonalým hostiteľským prostredím pre mykózy a kožné plesne.

„Čím dlhšie tam zostanú, tým väčšia je pravdepodobnosť, že niekto z nich bude mať vážne kožné problémy,“ citovala agentúra AP dermatologičku z Alabamskej univerzity Boni Elewskú.

Ako dlho baníci pod zemou zostanú, stále nie je jasné. Záchranári sa však pokúsia zvýšiť šance na skoré vyslobodenie plánom C. Okrem základnej záchrannej šachty a rozšírenia vetracej šachty sa pokúsia vyvŕtať do zeme aj tretiu dieru pomocou špeciálneho vrtného zariadenia, používaného v ropnom priemysle. Vŕtačka, ktorá zaberie plochu futbalového ihriska však bude nachystaná najskôr o desať dní.