Rakúsko chce zabrániť 'sociálnej turistike' slovenských dôchodcov

„Správa sa na Slovensku šíri ako blesk,“ povedala pre denník Slovenka Barbora K., ktorá žije v Rakúsku. Dodala, že sa jej krajania často pýtajú, ako by mohol človek napísať žiadosť, aby bola presvedčivá.
Podmienkou pre dorovnanie dôchodku, ktorý v prípade jednotlivca dosahuje výšku 783 eur a v prípade páru 1 175 eur, je bydlisko v Rakúsku. Väčšinou sa vraj o vec zaujímajú mladší Slováci, ktorí v Rakúsku pracujú či študujú a „naoko“ sem privedú aj svoje rodiny. „Poznám opatrovateľky, ktorých rodičia žijú v Bratislave a len papierovo v Dolnom Rakúsku. A tí teraz požiadali o dorovnanie dôchodku,“ povedala Barbora K.
Rakúske ministerstvá sociálnych vecí a vnútra chystajú novelu, ktorá by tomu zabránila. Nárok na dorovnanie dôchodku by mali mať v budúcnosti len ľudia, ktorí skutočne dokážu, že v Rakúsku majú „legálny pobyt“ a nežijú tu zo sociálnych dávok či práve z doplatku penzie. Kto by sa prisťahoval len pre dorovnanie, nemal by v budúcnosti so žiadosťou uspieť.
Niektorí právnici si myslia, že návrh nie je v súlade s európskym právom. Podľa neho majú totiž občania EÚ na poberanie sociálnej pomoci v únii nárok. Dorovnanie penzie sa však výslovne nespomína. Iní právnici sú presvedčení o tom, že novela je v poriadku.
„Dôchodková turistika“ podľa ministerstva sociálnych vecí v Rakúsku doteraz väčší problém nepredstavovala. Vo februári tohto roku dorovnanie poberalo 555 ľudí, ktorí majú zahraničný dôchodok. Väčšina z nich mala penziu z Nemecka, bolo ich 366. Podľa rakúskej dôchodkovej správy doplatok dôchodku dostáva desiatka Slovákov.