Europoslanci sa tvrdo pustili do Orbána kvôli mediálnemu zákonu

SITA | 19.01.2011 17:19
EP, europoslanci, Orbán, protest, cenzúra,... Foto:
Poslanci frakcie Európska slobodná aliancia maďarského premiéra Viktora Orbána privítali v chirurgických rúškach a v rukách s novinami s nápisom Cenzurované.
Stredajšie vystúpenie maďarského premiéra Viktora Orbána v Európskom parlamente (EP) vyvolalo vášnivé reakcie na oboch stranách.

Pôvodne mal Orbán europoslancom predstaviť priority maďarského predsedníctva Európskej únie, no debata sa v súlade s očakávaniami skĺzla na tému kontroverzného maďarského zákona o médiách. Orbán nakoniec musel iba skonštatovať, že „maďarské predsedníctvo Európskej únie bude veľmi pravdepodobne najťažším polrokom za jej posledných 20 rokov“. Takto zhodnotil stredajšie slovné potýčky maďarský líder, ktorý podľa svojich slov očakával odchod poslancov zo sály, no takú tvrdú diskusiu nie.

Napríklad poslanci frakcie Európska slobodná aliancia (Zelení – EFA) maďarského lídra privítali v chirurgických rúškach a v rukách s novinami s nápisom Cenzurované. Orbána následne napadol šéf Strany európskych socialistov Martin Schulz, ktorý Orbána vyzval na okamžité zrušenie sporného zákona.

„V demokracii totiž médiá kontrolujú výkonnú moc, a to, čo robíte vy, je kontrola médií mocou,“ vykričal Schulz Orbánovi. Ten sa však nedal zahanbiť a na neskoršej tlačovej konferencii sa zasmial na tvrdeniach, že Maďarsko sa stáva totalitnou diktatúrou. „Vau, a toto povedal Nemec,“ zareagoval na Schulzove slová.

Pozadu za Schulzom nezostal ani šéf frakcie Zelených Daniel Cohn-Bendita. Ten Orbánovi odkázal, že „je na ceste stať sa novým európskym Chávezom, národným populistom, ktorý nerozumie podstate demokracie“.