Gardu a iné monštrá sme porodili my, útočí na Rómov maďarský vajda

bb | 21.02.2011 15:57
Lakatos Foto:
Rómsky vajda v Maďarsku Attila Lakatos.
V Maďarsku Rómovia čelia ostrej kritike. Tentoraz však nie zo strany radikálneho Jobbiku, ktorý je známy svojou ostrou protirómskou rétorikou. Tvrdo sa do nich pustil ich vlastný - vajda Attila Lakatos.

Video s jeho prejavom umiestnené na serveri Youtube sa stalo v Maďarsku hitom a rozprúdila sa pod ním bujará diskusia. Väčšina prispievateľov Lakatosa chváli za jeho otvorenosť a vyslovuje mu obdiv za priame slová adresované do vlastných radov.

Lakatos okrem iného tvrdo kritizuje rómskych lídrov v Maďarsku a žiada pre nich väzenie. Tvrdí, že etnikum držia 20 rokov v kóme a nič nespravili pre jeho lepší život a budúcnosť. „Bol som v takých dedinách, kde necigáni môžu ísť do kostola len tak, že starký doobeda a starká poobede. Keby totiž odišli naraz, Cigáni ich vykradnú,“ otvorene rozpráva maďarský vajda na videu, na ktoré upozornil jeden zo slovenských blogerov.

//Prejav maďarského vajdu (pre zobrazenie titulkov kliknite na „cc“ pod videom)://

K rómskej menšine sa v Maďarsku hlási vyše pol milióna obyvateľov krajiny. Najpočetnejšia skupina žije v jej severovýchodnej časti a práve tam je situácia najviac vyhrotená. Opozičný Jobbik a predstavitelia Maďarskej gardy dlhodobo operujú s pojmom „cigánska kriminalita“. Viktor Orbán ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré ho ústavnou väčšinou poslali zostavovať vládu, prisľubil tento termín eliminovať sprísnením trestného zákona a upriamením pozornosti na rómsku otázku.

Lakatos sa mu však vo svojej reči nebránil. „Hovorí sa, že cigánska kriminalita neexistuje. Keď je ale z desiatich páchateľov desať Cigánov a z dvadsiatich dvadsať Cigánov, potom, čo to je?“ pýta sa a priznal, že keď otvoril problém rómskej zločinnosti, 30% z nich okamžite žiadalo jeho hlavu.

Lekár nie je rasista preto, že nevylieči rakovinu

Lakatos poukázal aj na vzťah s bielymi obyvateľmi Maďarska a vyzdvihol problém zneužívania odlišnej farby pleti Rómami. „Naučme deti, že nie každý učiteľ je rasista preto, že dá dieťaťu päťku. A že lekár nie je rasista preto, že mi nevylieči rakovinu,“ hovorí Lakatos.

Otázka rasovej neznášanlivosti voči Rómom bola v Maďarsku na pretrase najmä začiatkom roku 2009, keď krajinu zasiahla vlna protirómskych útokov. Jednou z obetí sa vtedy stal aj otec so svojim 5-ročným synom. Útočníci ich zastrelili, keď utekali zo svojho horiaceho domu. Predtým zas zabili rómskych manželov ručným granátom, ktorý vhodili do ich domu. Ďalší dvaja Rómovia boli zavraždení streľbou z brokovníc. Nárast útokov sa vtedy pripisoval najmä štvavej protirómskej kampani Jobbiku a ekonomickej kríze v Maďarsku.

Lakatos sa pritom domnieva, že práve Rómovia sú zodpovední za vyčíňanie extrémistov. „Mám pocit, že Maďarskú gardu a podobné monštrá sme porodili my. Čím viac sme kradli, tým viac narástli. Keď mne ukradnú sliepky, pšenicu a zemiaky, tak aj ja budem skôr či neskôr gardista,“ uzavrel svoj búrlivý prejav.