Ak zaútočíte, trpko to oľutujete, varoval Kaddáfí Západ

ČTK | 19.03.2011 13:39, aktualizované: 
kaddáfí, líbya Foto:
Muammar Kaddáfí.
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfi varoval západné mocnosti pred zásahom v Líbyi, ku ktorému vraj nemajú právo. V opačnom prípade vraj budú "ľutovať", prípadnú vojenskú akciu totiž vyhodnotí ako "jasnú agresiu", uviedol Kaddáfí v listoch adresovaných vedúcim predstaviteľom svetových mocností a OSN. Zároveň v nich zdôraznil, že štvrtková rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN umožňujúca zriadenie bezletovej zóny nad Líbyou je neplatná.

„Táto rezolúcia je v rozpore so znením charty OSN, ktorá zakazuje akékoľvek miešanie sa do vnútorných záležitostí svojich členov. Je to bezprávie, jasná agresia. Budete ľutovať, ak sa budete miešať do našich vnútorných záležitostí,“ prečítal na tlačovej konferencii v Tripolise hovorca líbyjskej vlády Músá Ibráhím z Kaddáfího listu, ktorý zaslal francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, britskému premiérovi Davidovi Cameronovi a generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi.

„Líbya nepatrí vám. Líbya patrí nám. My na svojich vlastných ľudí nestrieľame, to robí organizácia al-Kájda,“ píše sa ďalej v liste.

Tón samostatného druhého listu, ktorý Kaddáfí adresoval americkému prezidentovi Barackovi Obamovi, bol o poznanie zmierlivejší, nazval ho v ňom dokonca „svojím synom“. „Aj keby Líbya a USA – bože nedopusť – vstúpili do vojny, zostaneš navždy mojím synom. Čo by si robil ty, keby sa nad americkými mestami objavila ozbrojená kontrola? Ako by si sa zachoval ty, aby som sa mohol zariadiť podľa tvojho príkladu?“ uzavrel Kaddáfí list Obamovi. Kaddáfí Obamovi napísal, že on aj všetci Líbyjčania sú pri obrane svojej krajiny „pripravení zomrieť“.

Francúzsko: Svet musí na situáciu v Líbyi reagovať rýchlo

Medzinárodné spoločenstvo musí reagovať na situáciu v Líbyi veľmi rýchlo. Podľa agentúry Reuters to povedal nemenovaný francúzsky vládny zdroj po tom, čo sa podľa dostupných informácií v noci rozhoreli boje o baštu líbyjských povstalcov Benghází. K okamžitému vojenskému zásahu medzinárodného spoločenstva v Líbyi vyzval aj šéf líbyjských povstalcov.

O postupe voči režimu Muammara Kaddáfího a prípadnej intervencii by mali v budúcich hodinách v Paríži rokovať zástupcovia USA, EÚ, Ligy arabských štátov a Africkej únie. „Všetko je pripravené, ale rozhodnutie je teraz na politikoch. Je jasné, že musíme urobiť rýchle opatrenia,“ povedal zdroj.

Úrad francúzskeho prezidenta, francúzske ministerstvo zahraničných vecí ani britská vláda sa v sobotu zatiaľ oficiálne k tejto záležitosti nevyjadrili. Francúzsko a Británia pritom dali najavo pripravenosť k okamžitému zásahu v Líbyi.