Odpor voči bankám vyvrcholil v New Yorku, zatkli 70 demonštrantov

ČTK | 16.10.2011 09:45
Times Square, New York, protest, demonštrácia Foto: ,
Dav demonštrantov narazil v New Yorku na policajtov na námestí Times Square.
Demonštrácie proti sociálnej nerovnosti, ktoré sa v sobotu konali po celom svete, vyústili do až päťdesiattisícovej manifestácie v New Yorku, počas ktorej zatkli viac ako 70 protestujúcich. Jedna žena sa podľa agentúry AFP zranila, protestujúci sa miešali s turistami a návštevníkmi divadiel. Ďalšie demonštrácie v Amerike sa konali v Los Angeles, Chicagu, Pittsburghu, Bostone, Denveri, Miami či v kanadskom Toronte, informovali agentúry AP a Reuters.

Sobotňajšia celosvetová protestná akcia Jednotne za zmenu sveta (United for Globalchange) pokračovala po mestách Austrálie, Ázie i Európy v Severnej Amerike. Výnimkou nebol ani New York, odkiaľ vzišlo hnutia Occupy Wall Street (Okupujte Wall Street), ktoré spoločne so španielskymi protestmi inšpirovalo celosvetovú kampaň.

Pochod proti správaniu sa finančných kruhov na Wall Street v čase ekonomickej krízy sa konal v uliciach newyorskej finančnej štvrte na Manhattane. Polícia zatkla v sobotu večer najskôr 24 osôb na pobočke Citibank. Väčšina bola zatknutá pre neuposlúchnutie výzvy banky, aby odišli. Skupina protestujúcich tam pri spoločnej akcii rušila svoje kontá. Najmenej päť mužov zatkli pre to, že mali masky.

Neskôr večer zatkli 42 ľudí na hlavnom zhromaždisku manifestácie, na rušnom námestí Times Square, kde demonštranti narazili na policajné kordóny. Skupina demonštrantov podľa polície odmietla poslúchnuť výzvu na uvoľnenie postrannej ulice. Protestujúci si sťažovali, že polícia svojimi opatreniami vytvorila stiesnený priestor. Zatknutých odvážali v policajných autách.

Policajti v helmách a s obuškami vrátane jazdnej polície sa pokúsili dav zadržať. Až na výnimky bola ale demonštrácia, na ktorej sa podľa odhadov usporiadateľov zúčastnilo až 50 000 ľudí, pokojná.

Podľa AFP však desiatky ľudí spanikárili a dali sa na útek. Jedna žena sa pri páde zranila na tvári. Oblasť pritom bola plná turistov a návštevníkov broadwayských divadiel, medzi ktorých sa demonštranti zamiešali.

Zhruba 5000 ľudí demonštrovalo aj na opačnom konci USA, v kalifornskom Los Angeles, kde ľudia usporiadali pokojný pochod k radnici. Zhruba 1500 ľudí sa zhromaždilo tiež v centre floridského Orlanda.

Na demonštráciach v amerických mestách sa zúčastnili všetky vekové kategórie ľudí, študenti, pracujúci aj dôchodcovia. Napríklad v Pittsburghu boli v dave s približne 2000 demonštrantami aj rodičia s deťmi. Ďalšie protesty sa odohrali v mestách Wisconsin, Boston alebo napríklad Denver, kde podľa televíznej stanice KUSA-TV prišlo hnutie podporiť niekoľko tisícoviek ľudí.

Manifestačný pochod v metropole USA Washingtone na čele s aktivistom za ochranu ľudských práv Alfredom Sharptonom sa konal na podporu plánov prezidenta Baracka Obamu podporiť zamestnanosť. Na trávnatom priestranstve pod Washingtonovým monumentom rečnili odborári, experti na školstvo i ochrancovia ľudských práv.

V Kanade protestovali stovky ľudí vo finančnej štvrti Toronta, kde chcú niektorí po vzore akcií v USA obsadiť na neobmedzený čas tamojší St. James Park. „O myšlienku obsadenia, myšlienku zostať tak dlho, kým ľudia nebudú vypočutí, sa doteraz nikto nepokúsil,“ povedala AP kanadská ekonómka Armin Yalnizyanová, ktorá akciu prišla podporiť. Protesty sa konali aj v Halifaxe či vo Vancouveri.

Počas soboty sa podobné demonštrácie konali v desiatkach krajín po celom svete. Usporiadatelia kampane vyzvali k nenásilným protestom v 951 mestách vrátane Bratislavy, kde sa zišlo okolo 250 ľudí.

Významnejšie násilné strety boli hlásené z Ríma, kde skupiny násilníkov ničili a zapaľovali autá aj vládne a ďalšie budovy. V Európe sa však podľa všetkého najviac demonštrovalo v Madride, kde bolo päť mnohotisícových sprievodov.

Hnutie proti sociálnej a ekonomickej nerovnosti vo svete sa inšpirovalo kampaňou „nespokojných“, ktorá začala na jar práve v Španielsku, a v poslednom čase organizátorov povzbudila protestná kampaň na newyorskom Wall Street, ktorá tam trvá od 17. septembra.