Kaddáfího rodina zažaluje NATO

SITA | 26.10.2011 12:32
telo Muammara Kaddáfího Foto: ,
Telo zabitého diktátora Muammara Kaddáfího
Príbuzní zabitého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího plánujú na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) v Haagu zažalovať Severoatlantickú alianciu (NATO) za spáchanie vojnových zločinov.

S odvolaním sa na francúzsku rozhlasovú stanicu Europe1 o tom v stredu informovala tlačová agentúra RIA Novosti.

„Podajú žalobu v súvislosti s vojnovými zločinmi,“ potvrdil Marcel Ceccaldi, právny zástupca Kaddáfího príbuzných. Zdôvodnil to tým, že helikoptéry aliancie ostreľovali Kaddáfího konvoj, aby mu tak zabránili v úteku z obliehaného líbyjského mesta Sirta. Podľa Ceccaldiho však konvoj nepredstavoval žiadne nebezpečenstvo pre civilistov a išlo výhradne o operáciu na eliminovanie líbyjského lídra. To je v rozpore s mandátom NATO, keďže aliancia mala len dohliadať na ochranu civilného obyvateľstva, tvrdí právnik.

Kaddáfí, ktorý krajine vládol 42 rokov, zomrel krátko po tom, ako ho povstaleckí bojovníci z Dočasnej národnej rady minulý týždeň chytili v Syrte. O niekoľko hodín v ich zajatí za neznámych okolností zomrel. Medzinárodné spoločenstvo vrátane Organizácie Spojených národov (OSN) už vyzvalo na prešetrenie celého incidentu. Ľudskoprávne organizácie na čele s Amnesty International povstalcov podozrievajú, že na Kaddáfím vykonali tzv. mimosúdnu popravu.