Bude v Európe menej vojakov USA?

Andrej Matišák | 07.01.2012 15:20
USA, voľby Foto:
Ilustračné foto
Udržíme si celosvetovú prevahu. Ale malo by to stáť menej peňazí a nebudeme potrebovať toľko vojakov. Ani v Európe. Americký prezident Barack Obama načrtol základy novej vojenskej stratégie.

„Naša armáda budú menšia, ale svet musí vedieť, že USA si zachovajú vojenskú prevahu s ozbrojenými silami, ktoré budú pripravené na akékoľvek nasadenie a hrozby,“ vyhlásil šéf Bieleho domu v Pentagone.

Podľa viacerých expertov sa bude šetriť v Európe, kde je v súčasnosti viac ako 70-tisíc amerických vojakov. „Dá sa povedať, že sme nepočuli nič príliš konkrétne, ale vidíme jasný signál. Spojené štáty neodstúpia od žiadnych zmluvných záväzkov, obmedzia však svoju prítomnosť v Európe,“ povedal pre Pravdu americký expert Peter Feaver, bývalý poradca Národnej bezpečnostnej rady.

To isté si myslí aj Richard Stoll z Riceovej univerzity. „Dáva to však zmysel. Pre Ameriku neexistuje v Európe nejaká možná hrozba. Zároveň si však USA zachovajú schopnosť nasadenia jednotiek, ak by sa vyskytla,“ tvrdí pre Pravdu odborník na národnú bezpečnosť.
Americký rozpočet na obranu je na rok 2012 662 miliárd dolárov. Oproti vlaňajšku je to pokles o 43 miliárd. Vojenské výdavky USA sú však, samozrejme, najvyššie na svete a stále približne na úrovni toho, čo na armádu dohromady vydá ďalších desať krajín, ktoré sú v rebríčku hneď za Spojenými štátmi.

Obama vo svojej reči tiež jasne naznačil, že pre Washington je prioritou ázijsko-pacifický región. ,,Posilníme tam svoju prítomnosť. Nižší rozpočet nepôjde na úkor tejto oblasti," uviedol americký prezident.

Na zmienku o Ázii hneď reagovala Čína. „Samozrejme, že sa chceme vyhnúť studenej vojne s USA. Na druhej strane sa však Čína nesmie vzdať bezpečnostnej prítomnosti v susednom regióne,“ uviedol podľa agentúry Reuters oficiálny komunistický denník Žen-min ž'-pao.

„Momentálne neexistuje krajina, ktorá by bola výzvou pre americkú vojenskú prevahu. Vidíme však veľa náznakov, že niektorí čínski lídri by radi videli, ako ich krajina získava v tejto oblasti vrch nad Amerikou,“ hovorí Feaver, ktorý vyučuje na Dukeovej univerzite.
„Keď sa pozrieme do budúcnosti, tak by mohla byť pre USA vojenskou výzvou Čína. Zdôrazňujem však, že by mohla, nie že bude,“ myslí si Stoll.