Kríza v Grécku vraj šíri kolektívny stihomam

ČTK | 23.02.2012 16:36
vlajka EÚ, Atény, Grécko Foto:
Ilustračné foto
Drastické úspory a rastúci nedostatok základných potrieb - to si Gréci nepamätajú prakticky od druhej svetovej vojny. Niekoľko rokov trvajúca kríza začala podľa médií ovplyvňovať ich mentalitu: silnejú extrémistické názory a šíri sa ovzdušie kolektívneho stihomamu.

Podľa francúzskeho blogu Marianne2 je to napríklad vidieť na malom obchodníkovi Petrosovi. Vždy volil pravicu a inak politike nevenoval väčšiu pozornosť. Ako sa hovorí, bol to dobrý pán, ktorý radšej sledoval futbal a ktorý bol úplne spokojný so spoločenským postavením. Potom ale jedného dňa nastala premena.

„To nie je otázka pravice alebo ľavice. Sme pod nemeckou a bruselskou okupáciou. Takže sa musíme dostať z tejto kaše, opustiť súčasne eurozónu a Európsku úniu. Potom v tej biede si opäť urobíme poriadok,“ vyhlasuje. Podľa neho je v koncoch aj vodca konzervatívcov Antonis Samaras, ktorému predvolebné prieskumy dávajú šancu na víťazstvo, ale bez možnosti zostaviť samostatnú vládu. „Chcel by som len, aby vojaci boli aktívnejší,“ dodáva Petros.

Atmosféru rastúceho stihomamu si dovolil s čiernym humorom priživiť grécky satirický týždenník To Pontiki, podľa ktorého sa na nemeckej ambasáde nezavrú dvere, lebo si tam chodia vedci, podnikatelia a univerzitní pracovníci po rady, ako pripraviť „budúcnosť krajiny“.

Moderátor rozhlasovej stanice Real Fm Jorgos Trangas, ktorý šíri v éteri ostrú kritiku proti podmienkam zahraničnej finančnej pomoci zasa vyhlásil, že ho varoval priateľ z podnikateľských kruhov. „Daj si bacha, Nemci po tebe idú, po tebe a tvojej rodine. Už vyvíjajú nátlak, aby ťa vyhodili z rádia.“

Oživovanie protinemeckých a protiúnijných nálad začína byť v Grécku na dennom poriadku. Znázornenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v nacistickej uniforme vedľa nadpisu „Dachau“ a „Memorandum (o finančnej pomoci) oslobodzuje“ v denníku Dimokratia je toho ďalším príkladom. A to začína ovplyvňovať nielen jednoduchých ľudí, ale aj najvyšších politikov. Mediálne známe je rozhorčenie doteraz veľmi umierneného gréckeho prezidenta Karolosa Papuliasa, ktorý začal podliehať dojmu, že západní politici vrátane nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho Grékov urážajú.

Začínajú sa písať katastrofické scenáre. Podľa gréckeho týždenníka Epikairos je zaujímavé, že ich na prvom mieste tvoria západné veľvyslanectvá, ktoré už spisujú zoznamy občanov svojich krajín žijúcich v Grécku pre prípad, že ich budú musieť z rozvrátenej krajiny evakuovať. Do svojich centrál posielajú varovanie pred možnými výpadkami v dodávkach potravín a pohonných hmôt.

Nemusia to byť plané obavy. Veď grécke školy a univerzity začali odkladať skúšky, pretože už nemajú dostatok obyčajného písacieho papiera. V mimoriadnych mrazoch, ktoré v minulých dňoch postihli aj juh Európy, sa tiež prerušovalo na niekoľko dní školské vyučovanie, lebo nebolo na vykurovacie palivo.

Zástupcovia stredných a vyšších vrstiev sa naopak odpojenia od EÚ obávajú. „Bojím sa, že odpadlíci z pravice založia novú stranu proti memorandu (dohode s veriteľmi). Ak sa prepojí s ľavicou, tak je všetko stratené, priatelia. Títo ľavičiari nás rovno vyhodia z ú­nie,“ zaznelo podľa gréckych médií v jednej aténskej reštaurácii medzi miestnymi lekármi. Neveriacky pritom krútia hlavou, že Západ chce záruky za dodržiavanie podmienok finančnej pomoci po blížiacich sa predčasných voľbách nielen od pravice, ale aj ľavice, ktorá pritom už s tým dávno nesúhlasí.

Doktori sa tiež sťažujú na prísnejší dohľad nad ich príjmami, vďaka ktorým si môžu dovoliť robiť daňové úniky. Je to vraj protiústavné. „Počuj, idete tento rok lyžovať do Rakúska?“ pýta sa ešte jeden z nich. „Žartuješ? S tým je koniec. Ale chodíme častejšie do divadla, keď už necestujeme,“ odpovie druhý.

To, že sa táto skupina ľudí dokáže prispôsobiť, dokazujú množiace sa bulharské štátne poznávacie značky na luxusných vozidlách pôvodom najmä z Nemecka v drahých aténskych štvrtiach. Sú stále o krok ďalej pred daňovým úradom a zároveň ťažia zo všetkých príležitostí, ktoré im poskytuje jednotná Európa, píše Marianne2.